Pracowali na L4. Statystyki ZUS

  • 08.08.2018, 06:00
  • lew
Pracowali na L4. Statystyki ZUS
Ponad 100 zwolnień lekarskich zakwestionował w pierwszym półroczu Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Biłgoraju. Chorzy dorabiali u drugiego pracodawcy albo prowadzili własny biznes.

Po co są kontrole? Chodzi przede wszystkim o wyeliminowanie nieuczciwych praktyk oraz nadużywania zwolnień lekarskich przez osoby, które chcą w ten sposób uzyskać więcej czasu wolnego od pracy. Podczas tego typu zwolnienia pracownik otrzymuje bowiem 80 proc. kwoty wynagrodzenia.

Z powodu podjęcia pracy na L4 w biłgorajskim oddziale ZUS zakwestionowano w pierwszym półroczu 110 zwolnień lekarskich. – Pewna kobieta wykorzystała zwolnienie lekarskie na udział w kursie na prawo jazdy i w tym czasie zdawała też egzamin – informuje Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Inna roznosiła gazetki reklamowe. Przebywający na zwolnieniu lekarskim mężczyzna – zamiast się leczyć – organizował i prowadził zajęcia sportowe, inny konserwował urządzenia na basenie...

Nieuczciwi pracownicy będą musieli zwrócić świadczenia chorobowe za cały okres kontrolowanego zwolnienia. – Nie wolno też pracować zarobkowo na świadczeniu rehabilitacyjnym – przypomina Małgorzata Korba.

Więcej przeczytasz w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

lew

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe