Ukraińcy kręcili film "Operacja Hrubieszów"

  • 07.08.2018, 07:00 (aktualizacja 07.08.2018, 07:03)
  • Mariusz Parol
Ukraińcy kręcili film "Operacja Hrubieszów"
Pod koniec lipca w Hrubieszowie kilkuosobowa ekipa filmowców z Ukrainy pracowała nad ujęciami do fabularyzowanego filmu dokumentalnego o wspólnej akcji żołnierzy polskiego podziemia i oddziałów UPA.

Ukraińcy filmowcy kręcili w Hrubieszowie zdjęcia do filmu pt. "Operacja Hrubieszów". Wykonali kilka ujęć w Śródmieściu, głównie w okolicach dawnego Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa, gdzie obecnie jest gmach Sądu Rejonowego i Prokuratury.

O powstającym na Ukrainie filmie pt. "Operacja Hrubieszów" pisaliśmy w "Kronice Tygodnia" kilkakrotnie. Z informacji udzielonych nam przez twórców filmu wynika, że będzie to 45-minutowy fabularyzowany dokument z historyczną rekonstrukcją wydarzeń (w stylu dokumentalnych filmów Bogusława Wołoszańskiego). Jedną z kluczowych scen tego filmu będzie wspólny atak żołnierzy WiN i oddziałów UPA na siedzibę bezpieki i garnizon NKWD w Hrubieszowie. Twórcy zamierzają dowieść, że żołnierzy AK i bojowników UPA wiązało prawdziwe braterstwo broni. W październiku film zostanie zaprezentowany na Ukrainie.

W grudniu zeszłego roku Państwowa Agencja Ukrainy ds. Kinematografii zawarła umowę z firmą UM-GROUP i przekazała twórcom filmu ponad 3,2 mln hrywien. Dotacja w całości pokryje koszty produkcji filmu. 

 

Winni: Hitler i Stalin?

W filmie "Operacja Hrubieszów" dwoje młodych historyków: Polak i Ukrainka podróżują po obydwu krajach w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie: jakie wydarzenia z przeszłości doprowadziły do eskalacji napięcia w obecnych relacjach - deklarują filmowcy z Ukrainy. 

Akcja filmu rozpoczyna się w chwili zakończenia II wojny światowej.

Więcej przeczytasz w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Mariusz Parol

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Wołyniak
Wołyniak 13.08.2018, 13:49
Film bardzo potrzebny.
Dr
Dr 03.06.2020, 17:53
Zbrodnicze ideologie banderowskie
..obecnie naszym głównym wrogiem jest lewica, uniosocjalizm, feminizm Czyli depopulacja
Wołyniak
Wołyniak 09.08.2018, 22:09
Brawa dla burmistrza i rady miasta. To ma być pamięć historyczna? Po co wyraziliście zgode na penalizacje banderyzmu? BANDEOWCY czy jak !!!!!
Krystian
Krystian 09.08.2018, 11:36
Jakiej klęsce ? Wykonali plan i uwolnili więźniów...z 27 na 28 maja 1946 roku około 400 żołnierzy UPA i WiN zaatakowało miasto. Głównym celem było rozbicie więzienia UB (WiN) i likwidacja sowieckiej komisji przesiedleńczej zajmującej się wywożeniem Ukraińców do ZSRR, ale wcześniej także razem zdobyli stacje kolejową w Werbkowicach...warto trochę posłuchać jeszcze żyjących swiadkow
Wołyniak
Wołyniak 09.08.2018, 22:14
Jakich więżniów wiesz? Moze UPA co mordowali polaków od 39 razem z SS w okolicy. Poczytałem i nie wiem kogo uwolnili. Atakując Komisje przesiedleńczą pomogło to pewnie UPA-wcom na pozostanie na tych terenach . Naprawde patriotyczny czyn ponagać mordercom Polaków .
hrubek
hrubek 08.08.2018, 18:36
A o czym tu kręcić film ? o klęsce ? bo takową była ta akcja , nie dość że nie wykonali założonego planu, ukraińcy nawet nie pokonali zaryglowanych drzwi to jeszcze wszyscy uciekali w kierunku południowym a gonił ich sam ślepowron czyli Jaruzelski i też naszczęście z mizernym skutkiem . Te wydażenie jedynie ma jako taki wydzwięk dla Polaków gdyż jest symbolem walki z komuną jeszcze w zalążku , już wtedy wiedziano co z tego wyniknie i walczono o wolność .
Hrubieszowiak
Hrubieszowiak 09.08.2018, 22:20
Dla mnie ma taki wydzwięk że jacyś Polacy współpracowali z mordercami z Wołynia i Galicji. Przecież to akcja desperacka UPA zeby pozostać na polskich terenach. Jak by mogli przeniśli by Wołyń na Lubelszczyzne. Naprawde piękny patriotyczny wyczyn tych z WiN o ile to był win. Mam wątpliwości czy to byli Polacy.
yu
yu 08.08.2018, 11:38
kto dał zgodę na kręcenie gloryfikujacego UPA filmu
Hrubieszowiak
Hrubieszowiak 09.08.2018, 22:16
Pozostali tu BANDEROWCY dzieki może akcji Hrubieszów!!!!! Prokuratura tym sie powinna zajmować. Kto wyraził zgode na gloryfikacje banderyzmu!!!

Pozostałe