Gmina Sułów kulturalnie

  • 31.07.2018, 09:59 (aktualizacja 17.09.2018, 15:48)
  • tiko
Gmina Sułów kulturalnie
W gminie Sułów kwitnie życie kulturalne. Kontynuowane są m.in. tradycje obchodów dnia św. Floriana - patrona strażaków czy dożynek, ale też organizowane są nowe imprezy cykliczne: Piknik Archeologiczny w Sąsiadce, Festiwal Twórczości Patriotyczno-Chrześcijańskiej w Tworyczowie czy Memoriał im. Feliksy Poździk.

Na terenie gminy Sułów od lat prężnie działają Stowarzyszenia: "Grodzisko Sąsiadka Dawny Sutiejsk" w Sąsiadce, "Pro Nobis" w Tworyczowie, "Więź Pokoleń" w Deszkowicach Drugich oraz "Nasz Sułowiec" w Sułowcu. Razem z Gminną Biblioteką Publiczną im. Feliksy Poździk w Sułowie (spełnia także funkcje Domu Kultury) służą one nie tylko pomocą przy organizacji imprez gminnych, ale realizują również własne przedsięwzięcia takie jak: Dzień Kobiety Wiejskiej w Sąsiadce czy warsztaty rzemiosła artystycznego w Sułowcu. Organizatorzy wydarzeń kulturalnych i rekreacyjnych mogą ponadto liczyć na pomoc strażaków z poszczególnych jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej gminy Sułów.

Wielkim powodzeniem cieszą się w gminie Sułów wydarzenia o wymiarze religijnym. W organizację czerwcowego Festiwalu Twórczości Patriotyczno-Chrześcijańskiej w Tworyczowie angażują się wszystkie gminne stowarzyszenia. Na Festiwalu możliwość zaprezentowania swojego talentu wokalnego mają zawsze zespoły i soliści także spoza gminy Sułów. Podczas tegorocznej II edycji Festiwalu mieszkańcy gminy przypomnieli dodatkowo o pacyfikacji wsi Kitów i upamiętnili 155 rocznicę wybuchu powstania styczniowego.

Rekonstrukcja historyczna masakry dokonanej w Kitowie z udziałem mieszkańców gminy, członków stowarzyszenia „Pro nobis” z Tworyczowa, Grupy Artystycznej Gminy Sułów prowadzonej przez Marię Bartoszczyk i  Annę Jaworską i grupy WIR z Biłgoraja pod dowództwem Marka Łaby. 

Mającą duże grono sympatyków ucztą dla ducha są także "Wakacje z Bogiem" (1-15 sierpnia). Ich organizatorami są parafia św. app. Piotra i Pawła w Tworyczowie i Stowarzyszenie Pro Nobis. W tym roku "Wakacje..." odbędą się po raz piąty.

W gminie Sułów popularność zyskał też Piknik Archeologiczny w Sąsiadce, który organizuje Stowarzyszenie "Grodzisko Sąsiadka Dawny Sutiejsk" wspólnie z gminą Sułów i Gminną Biblioteką Publiczną. W tym roku w Pikniku udział wzięły cztery drużyny rekonstrukcyjne: Drużyna Grodów Czerwieńskich z Lublina, Drużyna Grodu Czerwień z Tyszowiec, "Słowiański Gród" z Wólki Bieleckiej oraz tutejsza Drużyna Grodu Sutiejsk z Rozłop. 

Z tego miejsca w Sąsiadce roztacza się piękna panorama najbliższej okolicy.

Podczas pikniku nie brakuje atrakcji i dla młodych i starszych widzów. 

W najbliższym czasie mieszkańcy gminy Sułów i nie tylko będą mogli uczestniczyć w "Pożegnaniu lata" w Kulikowie.

– Lato pożegnamy w niedzielę 19 sierpnia. Zaczniemy od wyścigu kolarskiego im. Feliksy Poździk wokół zalewu w Nieliszu, a zakończymy imprezą na wyspie w Kulikowie. Atrakcji nie zabraknie i dla dzieci, i dla dorosłych – zapewnia Ryszard Pietrykowski. Zgłoszenia na wyścig kolarski przyjmuje Gminna Biblioteka Publiczna w Sułowie. 

Wyścig kolarski na Pożegnanie Lata cieszy się popularnością wśród starszych i młodszych osób.

26 sierpnia na dożynkach gminnych spotkają się także okoliczni rolnicy. Przy tej okazji muzyki, pysznego jedzenia, konkursów, no i oczywiście wspaniałej atmosfery.

 O życiu gminy Sułów, o relacjach z bieżących wydarzeń kulturalnych i społecznych mieszkańcy mogą przeczytać w lokalnym miesięczniku "Sekrety Wsi". 

Bezcenny Warsztat w Rozłopach

W Rozłopach od 2004 r. działa Warsztat Terapii Zajęciowej. Z sukcesami realizuje zadania w zakresie rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych.

Profesjonalną opieką w Warsztacie Terapii Zajęciowej (to ośrodek pobytu dziennego) objętych jest 35 osób niepełnosprawnych głównie z terenu gminy Sułów oraz z gmin ościennych. Pod kierunkiem Piotra Misiarza chorzy uczą się możliwie samodzielnego i aktywnego życia w społeczeństwie, przygotowują do podjęcia pracy i rozwijają często ukryte talenty. Uczestnicy WTZ byli już wielokrotnie zdobywcami pierwszych nagród m.in. w konkursach plastycznych.

Cele działalności rewalidacyjnej i rehabilitacyjnej WTZ realizowane są podczas zajęć w pracowni ceramicznej, krawiecko-dziewiarskiej, plastycznej, ogrodniczej, poligraficznej, gospodarstwa domowego oraz stolarsko wikliniarskiej. W terapii osób z niepełnosprawnościami ważna jest też integracja, dlatego Warsztat organizuje dla swoich podopiecznych wycieczki i inne spotkania.

 – Dzięki zajęciom w pracowniach, uczestnicy przyswajają sobie zasady punktualności, obowiązkowości, systematyczności i dyscypliny pracy. Wytwarzając różne produkty uczą się określonych umiejętności, współpracy, stosowania się do reguł, proszenia o pomoc oraz odzyskują lub nabywają wiarę w siebie – mówi kierownik WTZ Piotr Misiarz. 

Organem prowadzącym Warsztat Terapii Zajęciowej jest Gmina Sułów.

Materiał powstał przy współpracy z Gminą Sułów

 

tiko

Podziel się:Pozostałe