Co ze spalarnią w Szopinku? Veolia uspokaja mieszkańców

  • 31.07.2018, 05:51 (aktualizacja 31.07.2018, 09:01)
  • rr
Co ze spalarnią w Szopinku? Veolia uspokaja mieszkańców Technologia termicznego przetwarzania paliwa alternatywnego pozwala na spełnienie wymagań najbardziej rygorystycznych norm środowiskowych - mówi Norbert Skibiński z grupy Veolia.
Instalacja będzie bezpieczna i mieszkańcy na niej skorzystają – przekonują władze grupy Veolia. Powracamy do tematu rozbudowy ciepłowni w Szopinku.

Jak już pisaliśmy na łamach "KT" w kwietniu pojawiło się tam zawiadomienie o wszczęciu postępowania w sprawie wydania decyzji środowiskowej na "Rozbudowę ciepłowni w Zamościu w oparciu o gospodarkę obiegu zamkniętego" (czyli takiego, w którym odpady z jednych surowców są używane jako surowce dla innych). Wniosek został wniesiony przez spółkę Veolia Wschód z siedzibą przy ul. Hrubieszowskiej. Z karty informacyjnej przedsięwzięcia wynika, że w ciepłowni ma powstać instalacja "termicznego przekształcenia odpadów z odzyskiem energii".

Przypomnijmy, że mieszkańcy Zamościa i pobliskich miejscowości protestują przeciwko planowanej budowie spalarni odpadów w ramach projektu rozbudowy ciepłowni w Zamościu. Obawiają się uciążliwości i negatywnego wpływu na zdrowie.

 

Obawy mieszkańców

 

 – Mamy dzieci, rodziny i nie chcemy być cyklicznie podtruwani – mówią mieszkańcy miasta i gminy Zamość, w pobliżu których miałby powstać obiekt. Dodają również, że są pełni obaw, czy jeśli przy spalarni powstanie składowisko odpadów, w okolicy nie pojawią się szczury.

Miasto Zamość nałożyło na Veolię obowiązek złożenia raportu oddziaływania na środowisko. Raport ten będzie brał pod uwagę to, jakie paliwa będą spalane oraz co będzie konsekwencją spalania odpadów w postaci dymów, popiołów i innych efektów pracy spalarni. 

Dowiedzieliśmy się, że do paleniska w spalarni trafiać będzie paliwo alternatywne jak np. biomasa, tzw. inne odpady, w tym zmieszane substancje i przedmioty z mechanicznej obróbki odpadów, ale nie zawierające substancji niebezpiecznych. Dodatkowo nie wyklucza się także przetwarzania papieru, tektury, gumy, tworzyw sztucznych, drewna oraz tekstyliów. 

 

Veolia odpowiada

W poniedziałek (30 lipca) na konferencji prasowej przedstawiciele Veolii Norbert Skibiński i Roman Trześniowski oraz Ireneusz Godzisz z PGK Sp. z o.o. w Zamościu odnieśli się do obaw mieszkańców Zamościa i okolic.

Więcej przeczytasz w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


CZYTAJ TAKŻE: MIESZKAŃCY SZOPINKA PROTESTUJĄ PRZECIWKO SPALARNI

rr

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
człek
człek 22.09.2018, 00:37
Veolia jest wielkim międzynarodowym koncernem z Francuskim rodowodem. Jak Francuzi traktują polski rynek, można się było przekonać na przykładzie Telekomunikacji Polskiej S.A., niegdyś najbardziej dochodowej spółki Skarbu Państwa. Ograniczono nielegalne składowiska odpadów przywożonych z Europy, to chcą zrobić spalarnię i podpalać odpady legalnie. Nie będą to tylko nasze odpady.
Będą zgodnie z prawem przywozili wszelki syf, bo zbilansuje się z poziomem zalesienia regionu.
Najpierw wymyślono trucizny, do których użytkowania zmuszono wszystkich, a teraz mamy ponieść konsekwencje cudzych zysków na wyzysku. Do tego paru wiejskich głupków będzie się zaklinało, że wszystko jest Ok. Otwórzcie oczy. Jeśli nie widzicie, przemyjcie. Jak nie pomoże, powąchajcie tych, któży Wam to zachwalają
nie dla spalarni
nie dla spalarni 29.08.2018, 18:58
Ludzie spalarnia działa przez całą dobę, przez cały rok. Spalany jest plastik, opony, szmaty. Produktem są rakotwórcze dioksyny. Korzyści dla mieszkańców okolic spalarni żadne; brak instalacji ciepłowniczej, brak obniżenia kosztów odbioru śmieci. Spalarnia ma spalać 20 tys ton śmieci. Zamość produkuje 11 tyś. Więc połowa będzie dowożona skądkolwiek. Składowanie śmieci, których zapas ma wystarczyć na co najmniej 5 dni wolnych od pracy to też dodatkowy smród, zanieczyszczenie gleby, wód gruntowych i powietrza. Filtry na kominach po pół roku przestają być sprawdzane i w powietrze lecą wszystkie toksyny. Nikt z mieszkańców tego nie sprawdzi bo nawet nie zostanie wpuszczony na teren spalarni. Zatrudnienie znajdzie 10 osób. W okolicy powstają osiedla domów jednorodzinnych i ci mieszkańcy będą narażeni na utratę zdrowi i życia. Niech Veolia Wschód buduje sobie spalarnie we Francji czy w Austrii. Pozwolenie wydały władze miasta Zamość.
hrubieszowska
hrubieszowska 15.08.2018, 22:39
W Bielsku też spalarnia miała być ekologiczna. Zapewniali, że filtry nie pozwolą na zatruwanie mieszkańców. Po tym jak wyszło na jaw, że normy przekroczone zostały 38-KROTNIE spalarnia została zamknięta. Veolia podaje na swojej stronie, że "dokonają starań żeby ich spalarnia nie była uciążliwa" - dla mnie słowo osoby zarabiającej na (nie)zdrowiu moich dzieci nic nie znaczy.
mieszkańcy
mieszkańcy 31.07.2018, 14:17
A mieszkańcy okolicznej fabryki blachy żądają Raportu o poziomie hałasu w nocy i dokumentacji o założonej kanalizacji (odprowadzania ścieków do studzienek).
z gminy zamość
z gminy zamość 31.07.2018, 11:14
Do ,,Pani I" oraz ,,Zawisza ciemny" - jak takie dodatkowe dwa kominy powstałyby obok waszych domów to nie byłoby entuzjazmu i mówienia o plusach tej inwestycji. Pewnie mieszkacie z drugiej strony Zamościa a może i powiatu......
Pani I.
Pani I. 31.07.2018, 09:17
Jak sie mieszka i jest ciemnogrodem, to wszystko bedzie przeszkadzac. Ludzie, swiat idzie do przodu. Jak nie zaczniecie pozwalac na niektore rzeczy, w tym przypadku spalarnie, to myslicie ze odpady same wyparuja? Brak mi słów co do niektorych
Zawisza Ciemny
Zawisza Ciemny 31.07.2018, 08:15
We Frankfurcie spalarnia działa nad Menem w odległości 1 km od city. I co ? Alles in ordnung. A tutaj protestanci są przeciw wszystkiemu tylko nie przeciw własnej głupocie
Mieszkaniec Szopinka
Mieszkaniec Szopinka 22.09.2018, 00:14
Już wiem czego ciemny!ciekawe jak bys pierd... lił jak by oszołomy wybudowaly tobie za oknem taki syf zapewne śpiewał bys inaczej bezmózgu!!
jasiek
jasiek 31.07.2018, 07:39
Mieszkańcy ZAMOŚCIA nigdy się nie zgodzą na spalarnię śmieci - odpadów spalajcie sobie na pustyni BŁĘDOWSKIEJ a mieszkańcom i ich okolic nikt nie będzie opowiadał o nieszkodliwości spalarni lanie wody wyszło z mody

Pozostałe