Zamość: Powstał klaster dla energii

  • 31.07.2018, 15:30
  • rr
Zamość: Powstał klaster dla energii
Miasto Zamość, gminy Komarów-Osada, Skierbieszów, Grabowiec oraz Spółdzielnia Nasza Energia i spółki PGK Zamość, PGE Dystrybucja, Veolia Wschód, Polenergia, a także Bioconnect Group powołały do życia Zamojski Klaster Energii.

Twórcy klastra chcą znacznego uniezależnienia się części powiatu zamojskiego od zewnętrznych dostaw energii i paliw, a także obniżenia kosztów zaopatrzenia w media energetyczne, stymulacji rozwoju rolnictwa oraz wzrostu innowacyjności lokalnej gospodarki. Chodzi tu o zrównoważony rozwój czystej energetyki opartej o paliwa lokalne, które wykorzystywane będą w transporcie oraz do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. 

 – Zamojszczyzna to teren bardzo bogaty w zasoby, zwłaszcza jeśli chodzi o rolnictwo, biomasę i wszelkiego rodzaju odpady produkcji rolniczej, to jest coś co powinniśmy wykorzystywać na cele energetyczne. Dotychczas tak się nie działo. Energia doprowadzana do powiatu zamojskiego dopływa liniami wysokiego napięcia z elektrowni Kozienice czy Połaniec, gdy tak naprawdę znaczną część tej produkcji zamknąć tutaj w ramach powiatu zamojskiego – mówił Arnold Rabiega, prezes Spółdzielni Nasza Energia. – Jako miasto jesteśmy dużym odbiorcą i konsumentem energii. Wszystkie działania, które do tej pory robiliśmy, mające na celu tworzenie energii, chcielibyśmy robić również w ramach klastra, bo dzięki temu łatwiej będzie pozyskać dofinansowanie między innymi z funduszy unijnych – tłumaczył prezydent Zamościa Andrzej Wnuk.

Więcej przeczytasz w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

rr

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe