Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 kwietnia 2024 08:03
Reklama

Nowe muzeum w Zamościu. Od straży ogniowej do pożarnej

Ręczna sikawka, spalinowa motopompa czy wyposażenia strażaka jeszcze z czasów przed II wojną światową – takie skarby można znaleźć w Izbie Pożarnictwa, jaka powstała w Komedzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej.
Nowe muzeum w Zamościu. Od straży ogniowej do pożarnej

Jak powstała zamojska straż? Z inicjatywy zamojskiego aptekarza Karola Kłossowskiego 30 czerwca 1882 r. powołano Zamojską Straż Ogniową (ZSO), a Kłossowski został jej pierwszym prezesem. Była to pierwsza ochotnicza straż na terenie ówczesnego powiatu zamojskiego. Strażnica ZSO mieściła się w budynku dawnej stajni kozackiej przy ul. Partyzantów. Do walki z żywiołem strażacy używali wozów konnych wyposażonych w sikawki ręczne, na wyposażeniu były też dwa dwukołowe beczkowozy o pojemności 400 l. Do alarmowania używano trąbki, na dźwięk której do strażnicy dostarczane były konie. Tak zaczęła się historia straży ogniowej, później pożarnej w Hetmańskim Grodzie. Więcej o dziejach i wyposażeniu zamojskich strażaków możemy dowiedzieć się z Izby Pożarnictwa, jaka powstała w zamojskiej komendzie.

Pomysł o utworzeniu izby narodził się trzy lata temu. Chcieliśmy przedstawić historię straży pożarnej, która przedtem funkcjonowała jako Ochotnicza Straż Ogniowa i powstała w 1882 roku.  – tłumaczy st. bryg.Jacek Sobczyński, komendant KM PSP w Zamościu. – Zgromadziliśmy bardzo dużo eksponatów i przedmiotów, które miały związek z zamojską strażą pożarną, a przedtem ogniową. Były to przedmioty rozproszone po całej komendzie i okolicznych jednostkach, więc postanowiliśmy to wszystko zebrać, zinwentaryzować, żeby zostało to na pamiątkę dla potomnych – dodaje. Najważniejszą perełką w Izbie jest stuletni sztandar, nadany 29 czerwca 1918 roku na 35-lecie powstania Zamojskiej Straży Ogniowej. Sztandar ufundowała społeczność lokalna. 

Więcej przeczytasz w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AlexTreść komentarza: Widać, że hotel nie jest już dochodowy...szukają nowego źródła utrzymania a określanie go luksusowym to nadużycie. Kasyno to tylko problemy.Data dodania komentarza: 23.04.2024, 14:09Źródło komentarza: Nie będzie kasyna w Hrubieszowie. Radni zagłosowali "przeciw"Autor komentarza: aiTreść komentarza: efekt tuska wszędzie - nawet w Hrubieszowie, a po co pociąg jak mamy go w berlinie :)))Data dodania komentarza: 23.04.2024, 12:44Źródło komentarza: Pociąg z Hrubieszowa do Wrocławia zagrożony. Nieoficjalne plany likwidacjiAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Pan burak jako proboszcz doskonale wie ile dzieci zwłaszcza chłopców idzie do pierwszej komunii.Data dodania komentarza: 23.04.2024, 11:06Źródło komentarza: Zbliża się sezon komunijny. I liczenie wydatków. 250 zł od talerzyka to początekAutor komentarza: Bolszewickie mediaTreść komentarza: "I dodaje, że w klasie jej córki jest 19 dzieci. A do komunii idą 4 klasy. I od każdego dziecka jest 1000 złotych.". Naprawdę ? Dotychczas wasza bolszewicka narracja była taka, że mało kto uczęszcza na religię. Coś jesteście chorągiewkami towarzyszeData dodania komentarza: 23.04.2024, 09:25Źródło komentarza: Zbliża się sezon komunijny. I liczenie wydatków. 250 zł od talerzyka to początekAutor komentarza: KateTreść komentarza: Nie chcesz nie dawaj nie znasz wszystkich szczegółów to nie zabieraj głosu Gdyby nie potrzebowali to by nie zbieraliData dodania komentarza: 23.04.2024, 06:20Źródło komentarza: Płoskie: Warsztat Bra-Tek spłonął. Kto dołoży cegiełkę do odbudowy?Autor komentarza: EhhTreść komentarza: To co juz prawka nie zabieraja? Czy to jakies ulgi !?Data dodania komentarza: 22.04.2024, 22:32Źródło komentarza: Gm. Tomaszów: Pirat drogowy w Jezierni. Miał 200 km/h na liczniku
Reklama
Reklama