Nowe muzeum w Zamościu. Od straży ogniowej do pożarnej

  • 25.07.2018, 08:00 (aktualizacja 25.07.2018, 10:27)
  • rr
Nowe muzeum w Zamościu. Od straży ogniowej do pożarnej
Ręczna sikawka, spalinowa motopompa czy wyposażenia strażaka jeszcze z czasów przed II wojną światową – takie skarby można znaleźć w Izbie Pożarnictwa, jaka powstała w Komedzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej.

Jak powstała zamojska straż? Z inicjatywy zamojskiego aptekarza Karola Kłossowskiego 30 czerwca 1882 r. powołano Zamojską Straż Ogniową (ZSO), a Kłossowski został jej pierwszym prezesem. Była to pierwsza ochotnicza straż na terenie ówczesnego powiatu zamojskiego. Strażnica ZSO mieściła się w budynku dawnej stajni kozackiej przy ul. Partyzantów. Do walki z żywiołem strażacy używali wozów konnych wyposażonych w sikawki ręczne, na wyposażeniu były też dwa dwukołowe beczkowozy o pojemności 400 l. Do alarmowania używano trąbki, na dźwięk której do strażnicy dostarczane były konie. Tak zaczęła się historia straży ogniowej, później pożarnej w Hetmańskim Grodzie. Więcej o dziejach i wyposażeniu zamojskich strażaków możemy dowiedzieć się z Izby Pożarnictwa, jaka powstała w zamojskiej komendzie.

Pomysł o utworzeniu izby narodził się trzy lata temu. Chcieliśmy przedstawić historię straży pożarnej, która przedtem funkcjonowała jako Ochotnicza Straż Ogniowa i powstała w 1882 roku.  – tłumaczy st. bryg.Jacek Sobczyński, komendant KM PSP w Zamościu. – Zgromadziliśmy bardzo dużo eksponatów i przedmiotów, które miały związek z zamojską strażą pożarną, a przedtem ogniową. Były to przedmioty rozproszone po całej komendzie i okolicznych jednostkach, więc postanowiliśmy to wszystko zebrać, zinwentaryzować, żeby zostało to na pamiątkę dla potomnych – dodaje. Najważniejszą perełką w Izbie jest stuletni sztandar, nadany 29 czerwca 1918 roku na 35-lecie powstania Zamojskiej Straży Ogniowej. Sztandar ufundowała społeczność lokalna. 

Więcej przeczytasz w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

rr

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe