Grupa przestępcza rozbita. Robili interes na papierosach

  • 24.07.2018, 05:57
  • Leszek Wójtowicz
Grupa przestępcza rozbita. Robili interes na papierosach Fot. NOSG
W przygotowanych do przemytu samochodach papierosy opuszczały Ukrainę m. in. przez przejście graniczne w Hrebennem. Kontrabanda docierała do centralnej Polski, a następnie – z dużą przebitką – trafiała na niemiecki rynek. Przestępcy nie tylko przemycali papierosy, ale uruchomili też własną linię... produkcyjną. Zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej usłyszało 20 osób.

Pierwsze zatrzymania w sprawie miały miejsce w czerwcu. Do chwili obecnej funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Hrebennem przy wsparciu innych jednostek terenowych Straży Granicznej i Krajowej Administracji Skarbowej zatrzymali 20 osób.

Silna grupa

– Wszystkim przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przemytu wyrobów akcyzowych, z czego czterem obywatelom Polski przedstawiono dodatkowy zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą – informuje Jerzy Ziarkiewicz, szef Prokuratury Okręgowej w Zamościu, która nadzoruje prowadzone przez funkcjonariuszy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej z Placówki Straży Granicznej w Hrebennem śledztwo dotyczące działalności międzynarodowej grupy przestępczej zajmującej się przemytem wyrobów akcyzowych, dalszą ich dystrybucją oraz nielegalną produkcja papierosów.

"Kierowników grupy przestępczej" zamojski sąd tymczasowo aresztował, wobec pozostałych zatrzymanych zastosowano dozór policyjny.

Z dotychczasowych ustaleń śledztwa wynika, że w skład grupy wchodzą zarówno obywatele Polski, jak i Ukrainy. Grupa działała na terenie województwa lubelskiego, podkarpackiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego.

Do przemytu papierosów wykorzystywano przede wszystkim samochody posiadające specjalnie przygotowane skrytki konstrukcyjne. Przemycone towary były transportowane następnie do centralnej Polski, skąd trafiały – z dużą przebitką – na niemiecki rynek.

W wyniku podjętych czynności ustalono, że grupa przestępcza na przestrzeni tylko kilku miesięcy wprowadziła na rynek Unii Europejskiej papierosy bez polskich znaków skarbowych o wartości rynkowej ok. 1,5 mln zł.

Więcej przeczytasz w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Leszek Wójtowicz
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe