Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 02:55
Reklama Baner reklamowy FOOD P

Zwierzyniec: Dla nas to miejsce święte

Dzieje niemieckiego obozu przejściowego w Zwierzyńcu były tragiczne. Według różnych szacunków przetrzymywano w tym miejscu od 16 do 24 tys. osób. Więźniów wywożono stamtąd do obozów koncentracyjnych lub m.in. na roboty przymusowe do Niemiec. Wielu z nich nie powróciło do swoich domów. O ich losie przypomina symboliczna brama, która stanęła ostatnio w Zwierzyńcu.
Zwierzyniec: Dla nas to miejsce święte

Autor: Fot. Bogdan Nowak

– Zebraliśmy się dzisiaj po to, żeby uczcić pamięć więźniów tego obozu – mówił podczas zwierzynieckich uroczystości (22 lipca) Marian Momot, prezes Stowarzyszenia Dzieci Ofiar Obozów Hitlerowskich w Zwierzyńcu. – Przypomina nam o tym także ten wspaniały kościół (w miejscu, gdzie był kiedyś główny, obozowy plac wybudowano pod koniec lat 70. ub. wieku kościół rzymskokatolicki p.w. Matki Bożej Królowej Polski – przyp. red.). To symbol niewysłowionych męczarni tysięcy osób. 

– Dzisiejsza uroczystość jest niezwykle ważna – mówił także Jan Skiba, burmistrz Zwierzyńca. – Cieszę się, że tak wiele osób przybyło na obchody.

Witraż nad ołtarzem

Obóz przejściowy dla robotników przymusowych w Zwierzyńcu został przez Niemców założony w 1940 r. Więźniowie przebywali w barakach mieszkalnych, które były ogrodzone zasiekami z drutu kolczastego. Na początku znalazła się tam ludność cywilna, którą kierowano następnie na roboty przymusowe do III Rzeszy. W obozie przetrzymywano także jeńców francuskich. Był to oddział roboczy z obozu w Rawie Ruskiej, prawdopodobnie Kommando Stalag 325 (pisaliśmy o tym obszernie w ub. tygodniu). 

Od grudnia 1942 r. obóz w Zwierzyńcu działał już jako przejściowy. Trafili tutaj mieszkańcy Zamojszczyzny wysiedleni ze swoich wiosek w ramach wielkiej, niemieckiej akcji przesiedleńczo-pacyfikacyjnej. Były to całe rodziny, w tym tysiące dzieci. Od połowy czerwca 1943 r. obóz był stale przepełniony. Wysiedlenia objęły wówczas kolejne wsie. Za obozowe druty w Zamościu i Zwierzyńcu trafili wówczas mieszkańcy ponad 160 miejscowości z Zamojszczyzny (według różnych szacunków wysiedlono wówczas od 30 do 60 tys. Polaków). W zwierzynieckim obozie panowały straszne warunki. Ludzie puchli z głodu, słaniali się z wycieńczenia, nękały ich wszy, pchły i pluskwy. 

Na początku lipca 1944 r. obóz został zlikwidowany. Na polecenie Niemców rozebrano ogrodzenie i wydezynfekowano baraki. Miały one zostać przeznaczone dla niemieckich wojsk frontowych. Po wyzwoleniu Zwierzyńca baraki zostały jednak rozebrane. 

O ofiarach nie zapomniano. W miejscu gdzie był kiedyś obóz wybudowano kościół. Nad ołtarzem głównym, umieszczono tam witraż przedstawiający Jezusa Chrystusa oraz dzieci, byłych więźniów obozu. Obok, przy ul. Zamojskiej, stanęły także pomniki. Jeden z nich upamiętnia francuskich jeńców, drugi – najmłodsze ofiary zwierzynieckiego obozu. 

Więcej przeczytasz w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Zdjęcia z niedzielnych uroczystości w Zwierzyńcu znajdziecie TUTAJ.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Katarzyna i myszy 24.07.2018 18:13
wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/po-tym-zabojstwie-przestalem-wierzyc-w-boga-czy-to-ksieza-zabili-roberta-wojtowicza/z882hme Artykuł jest niewidoczny w wyszukiwarce google. Więc dochodzenie do umorzenia (po pozorowanym wznowieniu dochodzenia wymuszonym artykułem) skuteczne jak od 23 lat.

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: I tak toTreść komentarza: Wezcie ukraincow do roboty, duzo nie biora 50zl za godzineData dodania komentarza: 18.04.2024, 15:32Źródło komentarza: Znowu słychać lament plantatorów. Boją się o zbiór truskawekAutor komentarza: CyrkTreść komentarza: Takie czasy, sępić, żebrać a ubezpieczyc budynku to szkoda bylo, a przeciez to biznes, wiec stac bylo.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 15:24Źródło komentarza: Płoskie: Warsztat Bra-Tek spłonął. Kto dołoży cegiełkę do odbudowy?Autor komentarza: fezóJTreść komentarza: Demokratycznie to TfuSSk rolników napierd,lał i dalej będziemy pluli na niemca pluskwo faszystowska.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 15:22Źródło komentarza: Pociąg z Hrubieszowa do Wrocławia zagrożony. Nieoficjalne plany likwidacjiAutor komentarza: PfffTreść komentarza: Moze im jeszcze pomniki postawcie. Chcieli taliej pracy to maja. Jak babcia klozetowa wpusci bezdomnego za darmo gdy ma sraczke, to tez bedzie pozowac na bohatera? Żałosne.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 15:21Źródło komentarza: Znaleźli zakrwawione ciało. To oni podjęli walkę o życieAutor komentarza: POyebyTreść komentarza: Danke main furer Deuschland zug Breslau kaput w POdziękowaniu oficer Sztazi TW Oskar vel konDonek.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 15:17Źródło komentarza: Pociąg z Hrubieszowa do Wrocławia zagrożony. Nieoficjalne plany likwidacjiAutor komentarza: szkoda goTreść komentarza: a na co zmarł Piotr Łachno?Data dodania komentarza: 18.04.2024, 14:53Źródło komentarza: Znaleźli zakrwawione ciało. To oni podjęli walkę o życie
Reklama
Reklama