Dunajowanie na liście UNESCO?

  • 27.07.2018, 06:00
  • lew
Dunajowanie na liście UNESCO?
Dunajowanie to jedyna w Polsce zachowana tradycja śpiewania kolęd życzących pannom. Sześciu młodych chłopców uczy się tej trudnej sztuki od mistrza, którym jest Stanisław Ciepla z Łukowej. Jest spora szansa na wpisanie dunajowania na krajową listę UNESCO.

Projekt ministerialny "Ostatni dunajnik łukowski i jego uczniowie" realizowany jest od maja w Gminnym Ośrodku Kultury w Łukowej. – Jego głównym celem jest przekazanie młodemu pokoleniu unikatowego w skali kraju zwyczaju dunajowania – informuje Wiesława Kubów, dyrektor GOK w Łukowej. – Sześciu chłopców z naszej szkoły podstawowej uczy się ze zrozumieniem tekstów dunajów, a to – z uwagi na archaiczny język – wymaga dużo wysiłku, bo nie można śpiewać tekstów, których się nie rozumie. Zwyczaj dunajowania istniał na terenie dawnej parafii łukowskiej, która sięgała po Zamch i Rakówkę. Ma co najmniej 300 lat.

Projekt, który ma być realizowany do końca roku, uzyskał dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kultury Ludowa i Tradycyjna 2018". Naukę prowadzi jeden z ostatnich łukowskich dunajników Stanisław Ciepla.

Więcej przeczytasz w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

lew

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe