Tereny inwestycyjne miast i gmin

  • 02.11.2016, 06:00 (aktualizacja 02.11.2016, 11:39)
  • red
Tereny inwestycyjne miast i gmin
Nie tylko osoby bezrobotne czy prywatne przedsiębiorstwa korzystają z funduszy europejskich. Regularnie po unijne dotacje sięgają samorządy. Aby ściągnąć do miasta czy gminy potencjalnego inwestora, który rozrusza lokalną gospodarkę, najpierw trzeba stworzyć odpowiednie zaplecze w postaci dobrze przygotowanych terenów inwestycyjnych. Dla samorządów to spory wydatek. Z pomocą przychodzą środki z Regionalnego Programu Województwa Lubelskiego 2014-2020 (RPO WL).

W programie na przygotowanie terenów inwestycyjnych przeznaczono aż 136,5 mln zł. To dwa razy więcej niż otrzymały na ten cel wszystkie gminy województwa w latach poprzednich.

– Mocno zabiegaliśmy o środki na tereny inwestycyjne w negocjacjach Regionalnego Programu Operacyjnego z Komisją Europejską. Cieszę się, że nasze argumenty przekonały Brukselę i w efekcie mogliśmy ogłosić konkurs na wsparcie samorządów w organizacji stref gospodarczych, ponieważ dzięki nim łatwiej będzie ściągnąć na Lubelszczyznę nowych inwestorów i stworzyć miejsca pracy – podkreśla Marszałek Województwa Lubelskiego Sławomir Sosnowski.

Konkurs dla gmin, konkurs dla miast

W tym celu Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego rozpisał dwa konkursy dla samorządów z województwa lubelskiego na uzbrojenie terenów inwestycyjnych.

30 września br. ruszyły nabory wniosków. Zarówno gminy, jak i miasta będące siedzibami powiatów mogą składać wnioski do konkursów związanych z przygotowaniem terenów inwestycyjnych na obszarach powojskowych, poprzemysłowych, pokolejowych i popegeerowskich. W obu konkursach wnioski można składać do 16 stycznia 2017 r. Co ważne, w każdym z nich maksymalna wysokość dofinansowania wynosi 85 proc. kosztów projektu.

– Za unijne pieniądze samorządy uzbroją tereny inwestycyjne w niezbędne media, m.in. wybudują lub unowocześnią istniejące wodociągi, kanalizacje, sieci gazowe, energetyczne, ciepłownicze oraz teleinformatyczne. W ramach prac uzupełniających regulaminy konkursów dopuszczają również budowę lub modernizację dróg wewnętrznych w strefie ekonomicznej oraz utworzenie parkingów i zadbanie o zieleń na tych obszarach – wylicza Paweł Florek z Departamentu Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym.

Na gminy czeka przeszło 18 mln zł, natomiast w budżecie konkursu dla miast-siedzib powiatów jest 118,5 mln zł. Jednak nie każde z miast może złożyć wniosek. Z tej możliwości nie skorzystają Biała Podlaska, Chełm, Lublin, Zamość i Puławy, które mogą ubiegać się o dotację w ramach formuły Zintegrowanych i Strategicznych Inwestycji Terytorialnych. Tym samym szanse na wygranie konkursów oraz pula środków dla pozostałych samorządów województwa wzrasta.

W latach poprzednich (perspektywa 2007-2013) z funduszy europejskich na przygotowanie gruntów dla biznesu skorzystało 8 samorządów. Dofinansowanie trafiło do Lublina: w mieście powstało uzbrojenie strefy ekonomicznej na Felinie, natomiast w gminie utworzono strefę ekonomiczną w dzielnicach Bursaki i Rudnik. W gminie Poniatowa również zrealizowano dwa projekty: uzbrojono teren inwestycyjny „Sporniak” wraz z infrastrukturą drogową oraz zmodernizowano strefę przemysłową. Tereny inwestycyjne powstały również w Białej Podlaskiej, Zamościu, Tomaszowie Lubelskim, Kraśniku, Puławach czy w gminie Wisznice, gdzie przygotowano nowe tereny inwestycyjne oraz umożliwiono rozwój istniejącym firmom poprzez budowę i modernizację infrastruktury drogowej z kanalizacją deszczową, rozbudową sieci wodno-kanalizacyjnej, energetycznej i teleinformatycznej.

Łącznie gminy otrzymały wówczas ponad 70 mln zł. W rezultacie utworzyły 433 ha terenów inwestycyjnych, na których powstały 34 firmy. Dzięki temu powstały nowe miejsca pracy. Zatrudnienie znalazły 932 osoby.

fot. Zamość zajął pierwsze miejsce w tegorocznym konkursie „Grunt na Medal”. Doceniony został za tereny inwestycyjne o powierzchni ponad 14 ha przy ul. Hrubieszowskiej. Na zdjęciu prezydent Andrzej Wnuk i Tomasz Kossowski, dyrektor Wydziału Rozwoju i Funduszy Zewnętrznych UM Zamość.

 

Te samorządy już skorzystały

Samorządy, które zrobiły użytek z unijnych dofinansowań, twierdzą, że nie było łatwo, ale opłaciło się. Potwierdzają to różni przedsiębiorcy prowadzący działalność na terenach przygotowanych pod działalność gospodarczą.

– W prowadzeniu działalności gospodarczej najważniejszą rzeczą jest sam pomysł na biznes, ale dobrze uzbrojone tereny inwestycyjne mogą pomóc i przyśpieszyć rozwój firmy – mówi Jan Świć, prezes Świć Progress-Chem.

– Dobrze, że samorządy dbają o przedsiębiorców i starają się poprawiać infrastrukturę przy firmach – dodaje Paweł Bednaruk z firmy LUXOKNA przy ul. Łaszczowieckiej w Tomaszowie Lubelskim.

To właśnie w Tomaszowie poprawiono aktywność gospodarczą terenów inwestycyjnych i podstrefy ekonomicznej, budując infrastrukturę techniczną przy ul. Łaszczowieckiej. Wartość zrealizowanego projektu to ok. 2,3 mln zł, z czego unijne dofinansowanie wyniosło ponad 1,3 mln zł.

Obecnie w północnej części Tomaszowa Lubelskiego usytuowane są tereny inwestycyjne, w obrębie których wyznaczona została Podstrefa Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK WISŁOSAN.

Specjalne strefy ekonomiczne posiada również Zamość. Według Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych oraz Ministerstwa Rozwoju, Zamość posiada najbardziej atrakcyjne tereny inwestycyjne w województwie lubelskim. Potwierdza to ostatnia nagroda i pierwsze miejsce w tegorocznym konkursie „Grunt na Medal” za ponad 14 ha terenów przy ul. Hrubieszowskiej. A wszystko zaczęło się od unijnego wsparcia.

– Każdy samorząd, tak jak Miasto Zamość, powinien uczestniczyć w konkursowych procedurach i starać się o pozyskanie unijnych funduszy, zarówno na tereny typu „greenfield”, czyli tereny zielone, jak i tereny „brownfield”, czyli obszary wstępnie zabudowane. Warto, aby samorządy posiadały tereny przystosowane pod działania przyszłych inwestorów. Zamość utworzył takie tereny i wprowadził je do Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK MIELEC”. Jak widać, mamy przedsiębiorców, którzy chcą prowadzić tu działalność gospodarczą, a miasto Zamość wpiera takich inwestorów poprzez wszelkiego rodzaju zwolnienia i ułatwienia w prowadzeniu ich biznesu – mówi Tomasz Kossowski, dyrektor Wydziału Rozwoju i Funduszy Zewnętrznych UM Zamość.

W Zamościu ostatni zrealizowany projekt w ramach funduszy unijnych z lat 2007-2013 polegał na utworzeniu terenów inwestycyjnych zlokalizowanych przy ul. Szczebrzeskiej. W ten sposób przygotowano tereny inwestycyjne o łącznej powierzchni 27,15 ha do obsługi istniejących i potencjalnych podmiotów gospodarczych. Zagospodarowano również niewykorzystane obszary pod działalność przemysłową. Miasto otrzymało wsparcie UE w wysokości ponad 5 mln zł, przy całkowitej wartości projektu na poziomie niecałych 7 mln zł.

Kossowski podkreśla, że dzięki pieniądzom unijnym przyśpiesza się proces rozwoju danego samorządu, bo przedsiębiorcy inwestują tam, gdzie jest popyt, a bez wsparcia środków zewnętrznych prace samorządu nad przygotowaniem terenów pod produkcję czy usługi byłyby niemożliwe lub trwałyby bardzo długo.

Potwierdzają to samorządowcy z Białej Podlaskiej, gdzie w sposób kompleksowy uzbrojono i skomunikowano tereny inwestycyjne o powierzchni 38 ha w strefie gospodarczej „Północna”. Wartość całego przedsięwzięcia to 17,7 mln zł, przy dotacji UE na poziomie ponad 12,8 mln zł.

– Fundusze europejskie na uzbrojenie terenów inwestycyjnych to potężne odciążenie dla samorządowego budżetu. Uzbrojenie działki to wydatek kilkunastu milionów. Jeśli są dotacje europejskie, to przygotowanie takich obszarów pod inwestycje przebiega dużo łatwiej i sprawniej – mówi Michał Romanowski, naczelnik Wydziału Polityki Gospodarczej, Rozwoju i Promocji UM Biała Podlaska.

Dziś zagospodarowana dzięki środkom RPO WL 2007-2013 przestrzeń Białej Podlaskiej stanowi doskonałą wizytówkę strefy gospodarczej przy wjeździe od północnej strony miasta. Natomiast obecnie władze przygotowują się do uzbrojenia terenu po lotnisku wojskowym.

 

Posłuchaj rozmowy z Tomaszem Kossowskim, dyrektorem Wydziału Rozwoju i Funduszy Zewnętrznych UM Zamość:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Nowe zasady składania wniosków

Samorządy posiadające przygotowane tereny inwestycyjne zgodnie podkreślają, że dzięki realizacji takich projektów podniosła się znacznie ich atrakcyjność inwestycyjna, a to ma wpływ na zwiększenie tempa rozwoju społeczno-gospodarczego i podniesienia jakości życia ich mieszkańców. Warto więc ubiegać się o takie wsparcie.

W obecnym Regionalnym Programie Województwa Lubelskiego wnioski należy składać drogą elektroniczną. Wniosek trzeba przygotować i wysłać do urzędu marszałkowskiego przy użyciu Lubelskiego Systemu Informatycznego. Aplikacja jest dostępna pod adresem: https://lsi2014.lubelskie.pl.

Regulaminy naborów wniosków oraz pozostałe dokumenty konkursowe znajdują się na stronie: www.rpo.lubelskie.pl w dziale „Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków”.

 

red

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe