Polityka: Posłowie zarobią mniej. Co oni na to?

  • 17.07.2018, 06:00 (aktualizacja 17.07.2018, 09:12)
  • rr
Polityka: Posłowie zarobią mniej. Co oni na to?
Sejm uchwalił, prezydent podpisał – już wkrótce parlamentarzyści będą mieli uposażenia niższe o 20 procent. Jak tę sytuację komentują posłowie z Zamojszczyzny?

Ustawa obniżająca uposażenia dla parlamentarzystów jest pokłosiem sprawy nagród przyznanych ministrom rządu Beaty Szydło. Wywołało to oburzenie opinii publicznej. W efekcie lider partii rządzącej, Jarosław Kaczyńskizapowiedział obniżenie pensji parlamentarzystów i samorządowców o 20 procent.

- Vox populi, vox dei – głos ludu, głos Boga. Jeśli społeczeństwo tego chce, a widać wyraźnie, że chce, to my się przychylamy do tej decyzji i będziemy w związku z tym ponosić finansowe straty, ale dla dobra ojczyzny, dla budowy przeświadczenia społeczeństwa, że polityka rzeczywiście nie jest dla bogacenia się, jest po to, żeby służyć dobru publicznemu – mówił prezes PiS na konferencji prasowej. W maju posłowie przyjęli tę ustawę. Za ustawą głosowało 240 posłów, 2 było przeciw, 5 wstrzymało się od głosu. Nie głosowało 213 posłów, w tym całe kluby: PO, Nowoczesnej i PSL-UED. Na początku lipca ustawę podpisał prezydent Andrzej Duda. Termin wejścia w życie obniżek został określony następującymi słowami: "ustawa wchodzi w życie pierwszego dnia drugiego miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia". 

Zgodnie z ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora uposażenie parlamentarzysty jest traktowane jako wynagrodzenie ze stosunku pracy. Według informacji na stronie internetowej Sejmu, dotychczasowa wysokość uposażenia poselskiego to 10.020,80 zł brutto. Po 20-procnetowej obniżce będzie ono wynosić według naszych wyliczeń 8017 zł brutto.

Posłowie i senatorowie otrzymują też dietę parlamentarną, czyli środki finansowe na pokrycie wydatków związanych z wykonywaniem mandatu na terenie kraju. Dieta wynosi 25 proc. uposażenia. Obecnie jest to 2.505,20 zł brutto. Pozostanie ona na niezmienionym poziomie.

Jak zmianę wynagrodzenia komentują parlamentarzyści z Zamojszczyzny?  Odpowiadają Agata Borowiec (PiS), Kornelia Wróblewska (Nowoczesna), Genowefa Tokarska (PSL), Jarosław Sachajko (Kukiz 15) i Stanisław Żmijan (PO).

Ich opinie przeczytasz w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


CZYTAJ TAKŻE: POLITYCY OBNIŻYLI PENSJE SAMORZĄDOWCOM

rr

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
popieracz
popieracz 17.07.2018, 21:51
Popieram nawet 40% mniej

Pozostałe