Festiwal Stolica Języka Polskiego coraz bliżej

  • 9.07.2018, 15:10
  • red.
Festiwal Stolica Języka Polskiego coraz bliżej Fot. Kronika Tygodnia
Do Szczebrzeszyna i Zamościa na początku sierpnia zjadą aktorzy, pisarze, językoznawcy. W poniedziałek (9 lipca) organizatorzy Festiwalu Stolica Języka Polskiego opowiedzieli o atrakcjach tegorocznej edycji wydarzenia.

Festiwal odbędzie się w dniach 5-11 sierpnia. Imprezę rozpocznie Dzień Zamojski. JUż pierwszego dnia imprezy do Hetmańskiego Grodu przyjadą m.in. Anna Seniuk, Robert Więckiewicz, Joanna Rusinek, Michał Rusinek, Paulina Mikuła czy Katarzyna Stoparczyk, której program z będzie nadawany na żywo w Programie 3 Polskiego Radia.

– Dziękuję organizatorom, że przygotowując festiwal w Szczebrzeszynie nie zapomnieli o Zamościu. To wydarzenie tworzy świetny klimat – komplementował Stolicę Języka Polskiego podczas dzisiejszej konferencji prasowej prezydent Zamościa Andrzej Wnuk.

Od 6 sierpnia Festiwal przenosi się do Szczebrzeszyna. Tam spotkać będzie można takie osobistości jak na przykład Dorota Masłowska, Mikołaj Grynberg, Piotr Sommer, Katarzyna Nosowska, Olga Tokarczuk, Adam Ferency, Andrzej Stasiuk, czy Wiesław Myśliwski. W Chrząszczowym Grodzie odbędzie się też koncert Hanny Banaszak. Wystąpi też Adam Strug. Z kolei pisarz Andrzej Stasiuk razem z ukraińską grupa rockową Haydamaky na festiwal przygotowuje projekt „Mickiewicz-Stasiuk-Haydamaky”.

– Cieszy, że festiwal zyskuje coraz większą grupę entuzjastów. Planujemy wydać publikację „Roztocze – Wschód Kreatywności”. Chcemy pokazać, jak kultura inspiruje do działania oraz, że dzięki niej można promować i rozwijać region – mówił dzisiaj Piotr Duda, pomysłodawca wydarzenia.

W ubiegłym roku Stolicę Języka Polskiego odwiedziło około 20 tysięcy osób, zaś festiwalowa księgarnia sprzedała ok. 3 tysiące książek.

W tym roku patronami imprezy będą Skamandryci, grupa literacka z początków XX wieku. Znane aktorki jak Maja Komorowska czy Karolina Gruszka będą czytać utwory m.in. Antoniego Słonimskiego, Jarosława Iwaszkiewicza, Juliana Tuwima, albo Jana Lechonia.

W imprezie każdy będzie mógł mieć swój własny wkład w jedno z przedsięwzięć. Z okazji 100. Rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości organizatorzy Festiwalu ogłaszają zbiórkę materiałów archiwalnych pod hasłem „Podziel się historią”. Jeśli ktoś ma materiały związane z historią Szczebrzeszyna może je przekazać podczas imprezy lub przesłać kopie elektroniczne na adres [email protected] .

Mogą to być pocztówki, stare fotografie, ale także stare bilety, recepty, legitymacje. Posłużą one do zorganizowania wystawy, której wernisaż odbędzie się podczas przyszłorocznego Festiwalu. Pomysłodawcą oraz inicjatorem idei tworzenia w Szczebrzeszynie wydarzenia artystyczno-literackiego jest Piotr Duda. Wspólnie z Tomaszem Pańczykiem od 2014 tworzą Festiwal Stolica Języka Polskiego. Organizatorami Festiwalu jest Fundacja Sztuki Kreatywna Przestrzeń.

red.

Zdjęcia (13)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
brawo
brawo 9.07.2018, 16:26
Świetna impreza! Wybieram się na dzień zamojski oraz do Szczebrzeszyna,

Pozostałe