Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 03:13
Reklama

Biłgoraj: Pomnik Dechnika zostaje czy znika?

Nie milkną echa wezwania wojewody lubelskiego do usunięcia pomnika Józefa Dechnika z terenu Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Biłgoraju. Instytut Pamięci Narodowej podtrzymuje swoje stanowisko w tej sprawie, zasłużonego dla Biłgoraja działacza komunistycznego broni Rada Miasta.
Biłgoraj: Pomnik Dechnika zostaje czy znika?

O tej sprawie napisaliśmy jako pierwsi przed tygodniem. Przypomnijmy, że wojewoda lubelski  – powołując się na zapisy ustawy z 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego – nakazał do końca lipca usunąć stojący na terenie Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Biłgoraju pomnik komunistycznego działacza i "Budowniczego Polski Ludowej" Józefa Dechnika.

Burmisrz Biłgoraja przypomina, że w styczniu dokonano zamiany tablicy umieszczonej na pomniku, dzięki czemu Józef Dechnik nie jest już  "Budowniczym Polski Ludowej", tylko "Zasłużonym dla Miasta Biłgoraj". – W żaden sposób pomnik nie propaguje obecnie ustroju komunistycznego – mówi burmistrz Janusz Rosłan.

Dobry, ale komunista

Burmistrz przypomina, że starsi mieszkańcy miasta do dziś wspominają Józefa Dechnika jako człowieka uczciwego, skromnego i całkowicie oddanego miastu. – To dzięki niemu Biłgoraj z ubogiego miasteczka przekształcił się w prężny ośrodek przemysłowy – mówi Janusz Rosłan. – W opinii większości mieszkańców Biłgoraj nigdy wcześniej, ani nigdy później nie miał tak dobrego gospodarza. Warto przypomnieć, że w jego pogrzebie – bez jakiegokolwiek przymusu – uczestniczyło w 1983 r. kilka tysięcy osób, a budowa pomnika miała charakter oddolny. Datki na ten cel przekazało z własnej woli ponad tysiąc prywatnych darczyńców oraz przeszło 200 organizacji. To wszystko sprawa, że Józef Dechnik zasłużył na ten pomnik.

Innego zdania jest Instytut Pamięci Narodowej, który wydał opinię w tej sprawie. W jego ocenie Józef Dechnik w ponurym okresie stalinowskim był funkcyjnym działaczem Polskiej Partii Robotniczej, a następnie prominentnym członkiem PZPR.

 

//////

 

To tylko część artykułu. Całość dostępna jest w papierowym numerze Kroniki Tygodnia lub w e-wydaniu. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: I tak toTreść komentarza: Wezcie ukraincow do roboty, duzo nie biora 50zl za godzineData dodania komentarza: 18.04.2024, 15:32Źródło komentarza: Znowu słychać lament plantatorów. Boją się o zbiór truskawekAutor komentarza: CyrkTreść komentarza: Takie czasy, sępić, żebrać a ubezpieczyc budynku to szkoda bylo, a przeciez to biznes, wiec stac bylo.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 15:24Źródło komentarza: Płoskie: Warsztat Bra-Tek spłonął. Kto dołoży cegiełkę do odbudowy?Autor komentarza: fezóJTreść komentarza: Demokratycznie to TfuSSk rolników napierd,lał i dalej będziemy pluli na niemca pluskwo faszystowska.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 15:22Źródło komentarza: Pociąg z Hrubieszowa do Wrocławia zagrożony. Nieoficjalne plany likwidacjiAutor komentarza: PfffTreść komentarza: Moze im jeszcze pomniki postawcie. Chcieli taliej pracy to maja. Jak babcia klozetowa wpusci bezdomnego za darmo gdy ma sraczke, to tez bedzie pozowac na bohatera? Żałosne.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 15:21Źródło komentarza: Znaleźli zakrwawione ciało. To oni podjęli walkę o życieAutor komentarza: POyebyTreść komentarza: Danke main furer Deuschland zug Breslau kaput w POdziękowaniu oficer Sztazi TW Oskar vel konDonek.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 15:17Źródło komentarza: Pociąg z Hrubieszowa do Wrocławia zagrożony. Nieoficjalne plany likwidacjiAutor komentarza: szkoda goTreść komentarza: a na co zmarł Piotr Łachno?Data dodania komentarza: 18.04.2024, 14:53Źródło komentarza: Znaleźli zakrwawione ciało. To oni podjęli walkę o życie
Reklama
Reklama