Biłgoraj: Pomnik Dechnika zostaje czy znika?

  • 26.06.2018, 06:12
  • Leszek Wójtowicz
Biłgoraj: Pomnik Dechnika zostaje czy znika?
Nie milkną echa wezwania wojewody lubelskiego do usunięcia pomnika Józefa Dechnika z terenu Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Biłgoraju. Instytut Pamięci Narodowej podtrzymuje swoje stanowisko w tej sprawie, zasłużonego dla Biłgoraja działacza komunistycznego broni Rada Miasta.

O tej sprawie napisaliśmy jako pierwsi przed tygodniem. Przypomnijmy, że wojewoda lubelski  – powołując się na zapisy ustawy z 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego – nakazał do końca lipca usunąć stojący na terenie Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Biłgoraju pomnik komunistycznego działacza i "Budowniczego Polski Ludowej" Józefa Dechnika.

Burmisrz Biłgoraja przypomina, że w styczniu dokonano zamiany tablicy umieszczonej na pomniku, dzięki czemu Józef Dechnik nie jest już  "Budowniczym Polski Ludowej", tylko "Zasłużonym dla Miasta Biłgoraj". – W żaden sposób pomnik nie propaguje obecnie ustroju komunistycznego – mówi burmistrz Janusz Rosłan.

Dobry, ale komunista

Burmistrz przypomina, że starsi mieszkańcy miasta do dziś wspominają Józefa Dechnika jako człowieka uczciwego, skromnego i całkowicie oddanego miastu. – To dzięki niemu Biłgoraj z ubogiego miasteczka przekształcił się w prężny ośrodek przemysłowy – mówi Janusz Rosłan. – W opinii większości mieszkańców Biłgoraj nigdy wcześniej, ani nigdy później nie miał tak dobrego gospodarza. Warto przypomnieć, że w jego pogrzebie – bez jakiegokolwiek przymusu – uczestniczyło w 1983 r. kilka tysięcy osób, a budowa pomnika miała charakter oddolny. Datki na ten cel przekazało z własnej woli ponad tysiąc prywatnych darczyńców oraz przeszło 200 organizacji. To wszystko sprawa, że Józef Dechnik zasłużył na ten pomnik.

Innego zdania jest Instytut Pamięci Narodowej, który wydał opinię w tej sprawie. W jego ocenie Józef Dechnik w ponurym okresie stalinowskim był funkcyjnym działaczem Polskiej Partii Robotniczej, a następnie prominentnym członkiem PZPR.

 

//////

 

To tylko część artykułu. Całość dostępna jest w papierowym numerze Kroniki Tygodnia lub w e-wydaniu. 

Leszek Wójtowicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe