Biłgoraj bez Dechnika?

  • 19.06.2018, 06:03
  • Leszek Wójtowicz
Biłgoraj bez Dechnika? lew TEJ TABLICY JUŻ NIE MA NA POMNIKU
Lubelski Urząd Wojewódzki nakazał do końca lipca usunąć stojący na terenie Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Biłgoraju pomnik Józefa Dechnika. – To niedorzeczność – kwituje burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan.

Wezwanie do niezwłocznego usunięcia pomnika Józefa Dechnika, "komunistycznego działacza" i "Budowniczego Polski Ludowej", trafiło na biuro dyrektora PSM I st. w Biłgoraju we wtorek (12 czerwca). Lubelski Urząd Wojewódzki – powołując się na zapisy ustawy z 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego – dał na wykonanie ustawowego obowiązku zarządcy terenu, na którym stoi postument, czas do końca lipca. Poprzez "wykonanie ustawowego obowiązku" należy rozumieć po prostu rozebranie rzeczonego postumentu. – Nie wiem, w którym miejscu pomnik propaguje komunizm – zastanawia się burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan

Przypomina, że w styczniu Urząd Miasta – za zgodą reprezentującego Skarb Państwa starosty biłgorajskiego – dokonał zmiany tablicy umieszczonej na pomniku. Dzięki temu Józef Dechnik nie jest już "Budowniczym Polski Ludowej", lecz "Zasłużonym dla Miasta Biłgoraj". – W świetle powyższych faktów, pomnik upamiętnia obecnie człowieka, któremu Rada Miasta, za jego liczne zasługi, nadała w zeszłym roku ten honorowy tytuł – mówi burmistrz Biłgoraja.

Więcej o sprawie usunięcia pomnika w najnowszym numerze Kroniki Tygodnia i e-wydaniu. 

Leszek Wójtowicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
P
P 20.06.2018, 20:22
Człowiek się liczy a nie ustrój czy stanowisko. Kto wie cokolwiek o jego życiu i postawie ten nie powinien na to pozwolić.
kijek
kijek 20.06.2018, 01:00
i w czym znow problem? bedzie kolejny skwer lecha i marii i będzie cacy. czas wyrówna sprawiedliwie i odda to co komu należne trzeba tylko poczekać. takie czasy...

Pozostałe