Pasja, miłość czy uzależnienie?

  • 13.06.2018, 13:26 (aktualizacja 14.06.2018 08:50)
  • Grupa TIPMEDIA
Pasja, miłość czy uzależnienie?
Nie możesz przestać o niej myśleć… Jest z Tobą, kiedy się budzisz i gdy zasypiasz. Masz wrażenie, że nie odstępuje Cię nawet na krok i nie potrafisz skupić się na niczym innym. Znajomi, rodzina, hobby? Już nawet nie pamiętasz, dlaczego miałoby Ci na nich zależeć. Brzmi jak klasyczne objawy uzależnienia? Słusznie! Ale Twoja używką może być wszystko, nawet coś tak niewinnego, jak praca!

Jak to się zaczęło? Przyczyny pracoholizmu

Do tej pory nie ustalono jeszcze bezpośredniego mechanizmu rozwoju tego uzależnienia. Wiadomo jednak, że niektóre osoby są na niego bardziej podatne. Mamy dużą szansę popaść w tego typu nałóg, jeżeli odczuwamy silną potrzebę dążenia do perfekcji, a także kiedy cechuje nas zbyt duża ambicja. Jednak to nie wszystko. Bardzo często nadmierne poświęcenie się sprawom zawodowym jest następstwem… niepowodzeń w życiu prywatnym! W ten sposób próbujemy odbić sobie tę “porażkę” i skupić się na czymś, nad czym mamy większą kontrolę i możliwość realnego wpływu na osiągnięcie sukcesu.
Mówi się również, że problem ten dotyka konkretne grupy zawodowe. Znacznie częściej zdarza się wśród tzw. “białych kołnierzyków”, w tym pracowników korporacji. Istnieje zatem znacznie większa szansa jego wystąpienia w dużych miastach, nie tylko w stolicy kraju, ale też województwa, w tym w pracy w Lublinie.

O krok za daleko - pracoholizm a zaangażowanie

Nie każda oddana pracy osoba musi od razu cierpieć na pracoholizm. Problem pojawia się wraz z pierwszymi objawami uzależnienia. Lubisz swoją profesję, jest ona związana z Twoimi zainteresowaniami, a może po prostu potrzebujesz wyższych zarobków i starasz się o awans? Wszystko jest w porządku, pod warunkiem, że Twoje myśli nie skupiają się wyłącznie na obowiązkach zawodowych. Nie możesz przestać rozmyślać o pracy, wszystko inne schodzi na dalszy plan, nie masz czasu na odpoczynek, nie spędzasz czasu z rodziną i przyjaciółmi? To z pewnością powinno wzbudzić Twój niepokój!

Wyjście z nałogu - jak radzić sobie z pracoholizmem

Zwalczenie pracoholizmu to zadanie niezwykle trudne. Dlaczego? Ponieważ oddanie pracy traktowane jest jako coś pozytywnego! Osoba ciężko pracująca, nawet po godzinach, odbierana jest po prostu jako obowiązkowa i pracowita. Dlatego też sami pracoholicy często nie widzą problemu i nie chcą się leczyć. Co więcej, na zaawansowanym etapie uzależnienia nie tylko bardziej cenią osoby podobne do nich, ale też gardzą tymi, które mają w życiu inne priorytety, np. rodzinę. A jeśli nie dostrzegamy, że nasze oddanie pracy wymknęło się spod kontroli, jak mamy podjąć leczenie? Dlatego jeśli ktoś z naszych bliskich cierpi na pracoholizm, warto mu to uświadomić i chociaż spróbować wysłać go na terapię do psychologa, która uznawana jest za najskuteczniejszy sposób zwalczania problemu.

Pracoholizm to poważne uzależnienie psychiczne, które może doprowadzić do znacznego pogorszenia naszych relacji z otoczeniem. W jego przypadku najlepszym wyjściem jest terapia, a często też… zmiana pracy! Chcesz zwolnić tempo? Szukasz nowej pracy w Lublinie? Wejdź na GoWork.pl i wybierz najlepszą ofertę dla siebie!

 

Artykuł zewnętrzny

Grupa TIPMEDIA
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe