Zamość: Skołowani w ruchu okrężnym

  • 12.06.2018, 11:00 (aktualizacja 14.06.2018 06:19)
  • Bogdan Nowak
Zamość: Skołowani w ruchu okrężnym Fot. Bogdan Nowak
Kilka dni temu wprowadzono nową organizację ruchu u zbiegu ulic: Wyszyńskiego, Odrodzenia i Zamoyskiego. I pojawił się kłopot! Nowe zasady są często ignorowane przez wielu kierowców, którzy w tej części miasta jeżdżą "na pamięć". Przez pierwsze dwa dni obyło się w tej części miasta bez kolizji. Zmieniło się to w piątek (8 czerwca).

Dyskusja na temat wprowadzonych niedawno zmian trwa od kilku dni m.in. na oficjalnej i facebookowej stronie KT. W czym kłopot? "Problem polega na tym, że to rondo ma za małą wyspę w środku. Nie wystaje ona na pas ruchu przy ul. Wyszyńskiego" – tłumaczy internauta o imieniu Piotr. "Dlatego kierowcy jeżdżą na pamięć. Prosto. Wzdłuż ulicy Wyszyńskiego z przeświadczeniem, że mają pierwszeństwo". 

Miało być bezpieczniej...

Inni Internauci także podważają celowość wprowadzonych zmian. Są też tacy, którzy je popierają. "Nie rozumiem po co ta zmiana organizacji ruchu, skoro wcześniej wszystko było w porządku" – dziwił się pewien czytelnik KT. 

"Nie ma nic bezpieczniejszego niż rondo" – uspokajał tymczasem inny mężczyzna. – Po drugie usprawni to ruch. Żeby tylko kierowcy patrzyli na znaki...".

O planowanej zmianie organizacji ruchu na skrzyżowaniu ulic Wyszyńskiego, Odrodzenia i Zamoyskiej Zarząd Dróg Grodzkich informował z miesięcznym wyprzedzeniem. Informacje na ten temat można było znaleźć nie tylko na łamach "Kroniki Tygodnia", ale także w innych mediach. Co wykonano? Na skrzyżowaniu pojawiły się nowe oznakowania poziome (m.in. linie i strzałki) oraz znaki drogowe. Ponadto, przed wjazdami na skrzyżowanie ustawiono pokaźne, żółte tablice z napisami "Uwaga. Zmiana organizacji ruchu". Wymalowano na nich także znaki "Ustąp pierwszeństwa" oraz "Nakaz jazdy w ruchu okrężnym". Ponadto wymieniono krawężniki oraz zamontowano opaskę wokół wyspy centralnej. 

Marcin Nowak, dyrektor zamojskiego ZDG, tłumaczył, że zmiany zostały wprowadzone na wniosek mieszkańców Zamościa. Jak tłumaczył, w tej części miasta niektórzy kierowcy rozpędzali swoje auta do ogromnych prędkości. Nowa organizacja ruchu miała zmusić ich do zatrzymania się przed rondem. To nie wszystko. W ten sposób miało także wzrosnąć bezpieczeństwo m.in. na pobliskich przejściach dla pieszych oraz "upłynnić się" miał ruch na samym skrzyżowaniu. Był jeszcze jeden powód.  

Więcej przeczytasz w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Bogdan Nowak
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Marcin
Marcin 13.06.2018, 17:07
Dlaczego noe mapiszecie o nowej organizacji richu na rondzie Honorowych Dawców Krwi przy zbiegu Wyszynskiego, Legionów i Hrubieszowskiej. Tam są teraz lonoe i inaczej jest z pierwszeństwem na rondzie. Ten temat też powinniście poruszyć.
oxnard
oxnard 12.06.2018, 22:11
Do bani z taką zmianą, Zatamowała ruch, a kolejne nowe rondo przy Prostej całkiem zatrzyma ruch na Wyszyńskiego. autor tego pomysłu to kretyn. Jest tyle problemów na drogach miasta, to czepiają się tego co dobrze funkcjonowało...
MiszKa Tatar
MiszKa Tatar 12.06.2018, 17:56
To bardzo dobre rozwiązanie. Wcześniej od Odrodzenia i z przeciwka trzeba było przemykać. A leśne dziadki na pamięć niech jeżdżą kosiarkami pod domem.
Baran
Baran 12.06.2018, 17:56
Najlepiej ustawić betonowe zapory to barany sie przestrasza jak nie potrafią kółka na znaku zauważyć
kierowca
kierowca 12.06.2018, 16:42
Co za problem!!! Każdy normalny kierowca nie powinien mieć problemu. Wystarczy patrzeć na znaki. Ronda są bardzo bezpieczne, tylko trzeba używać rozumu
zamościanin
zamościanin 12.06.2018, 13:55
Kto to planował i zatwierdził niech włączy myślenie myślenie nie boli
JJ
JJ 12.06.2018, 15:38
To kierowcy powinni włączyć myślenie, a nie pomysłodawca zmiany skrzyżowania. Uważam, że ruch jest teraz bardziej płynny niż wcześniej, ale niestety ludzie nie patrzą i nie uważają.

Pozostałe