Zwierzyniec: Mała zagłada na wielkim ekranie. Powstał film o pacyfikacji Sochy

  • 9.06.2018, 09:00
  • ak
Zwierzyniec: Mała zagłada na wielkim ekranie. Powstał film o pacyfikacji Sochy
Premiera odbyła się kilka dni temu w Krakowie, a dzisiaj (sobota, 9 czerwca) na ekranie kina w Zwierzyńcu obejrzeć będzie można filmowy dokument o pacyfikacji wsi Sochy. Obraz powstał w oparciu o książkę "Mała zagłada" Anny Janko.

Projekcja "Małej zagłady" zaplanowana została w zwierzynieckim kinie Skarb na godz. 18. Wstęp jest wolny. Widzowie obejrzą dokument, ale będą mieli też okazję do spotkania i rozmów z jego twórcami.

Anna Janko w swojej książce dokonała osobistego rozrachunku z piętnem wojny obecnym w jej rodzinie po tragicznych wydarzeniach związanych z pacyfikacją Soch. Miejscowość ta uznawana za jedną z czterech w Europie najbardziej poszkodowanych podczas II wojny światowej.

Warto przypomnieć, że 1 czerwca 1943 roku, w odwecie za zabicie przez żołnierzy AK niemieckiego żandarma, hitlerowcy wymordowali w Sochach około 200 mężczyzn, kobiet i dzieci, a wieś spalili. Wśród ocalałych była 9-letnia Terenia Ferenc, matka Anny Janko, która widziała, jak Niemcy mordują jej rodzinę.

Filmowy dokument o tych tragicznych wydarzeniach sprzed lat wyreżyserowała Natalia Koryncka-Gruz, która razem z Anną Janko jest też jego współscenarzystką. Bohaterki "Małej zagłady"to trzy kobiety matka, córka i wnuczka.

Dzisiejszy seans w Kinie Skarb w Zwierzyńcu odbędzie się w ramach Wojewódzkiego Zjazdu Towarzystw Regionalnych.

ak
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe