W rocznicę rzezi wołyńskiej. O pamięć wołają ofiary

  • 05.06.2018, 06:03
  • Leszek Wójtowicz
W rocznicę rzezi wołyńskiej. O pamięć wołają ofiary
Na pochówki na Ukrainie nie ma co liczyć, dlatego walczmy chociaż o pamięć ofiar banderowców – mówi szefowa zamojskich Wołyniaków przed uroczystością odsłonięcia pomnika w kształcie krzyża w 75. rocznicę ludobójstwa na Wołyniu. Janina Kalinowska zaapelowała przy okazji do władz Zamościa, żeby zerwały współpracę z ukraińskimi miastami, w których kwitnie banderowska ideologia.

Uroczystości rocznicowe rozpoczną się w niedzielę (10 czerwca) o godz. 10 od na cmentarzu parafialnym przy ul. Peowiaków od poświęcenia pomnika Krzyża przez ks. Roberta Strusa, proboszcza zamojskiej parafii katedralnej. Uroczystość odbędzie się z ceremoniałem wojskowym. Po osłonięciu pomnika delegacja zamojskiego Stowarzyszenia Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu uda się na zamojską Rotundę, gdzie w Krypcie Wołyńskiej złoży kwiaty, zaś pozostali uczestnicy uroczystości udadzą się do kościoła wojskowego, gdzie w samo południe rozpocznie się msza święta w intencji Polaków pomordowanych przez nacjonalistów ukraińskich. Homilię wygłosi ks. Tadeusz Isakowicz-Zalewski. Po nabożeństwie przewidziano występ Zespołu Wokalnego Funkcjonariuszy Służby Więziennej Zakładu Karnego w Zamościu.

Krzyż pamięci

– Na pochówki na Ukrainie nie ma co liczyć, dlatego walczmy chociaż o pamięć blisko 200 tys. ofiar banderowców, którzy zostali zamordowani tylko za to, że byli Polakami jak nie siekierą, to widłami albo piłą, bo mało kto z nich zginął od kuli – mówi Janina Kalinowska, przewodnicząca zamojskiego Stowarzyszenia Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu. – Ten Krzyż postawiliśmy dla potomnych i po to, żeby Ukraińcy nie równali UPA z AK i nie mówili o jakiejś wojnie polsko-ukraińskiej, bo mój zamordowany mały braciszek z nikim nie walczył.

Na tablicy na Krzyżu od strony południowej widnieje napis: "W hołdzie Polakom z Kresów Południowo-Wschodnich II RP zamordowanym przez  ukraińskich nacjonalistów w latach 1939-1947, ofiarom ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, matkom, ojcom, dzieciom, starcom i duchowieństwu, zgładzonym ze szczególnym okrucieństwem dlatego, że byli Polakami". Całość uzupełnia napis na tablicy umocowanej na krzyżu od strony północnej: "Na wieczną pamięć w 75. rocznicę apogeum ludobójstwa na Wołyniu 11 lipca 1943 r. Stowarzyszenie Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu z siedzibą w Zamościu, 10. 06. 2018 r.".

Wykonawcą granitowego pomnika jest firma z Wólki Panieńskiej k. Zamościa. Zamojskich Wołyniaków wsparli finansowo darczyńcy. Zaproszenie na niedzielne uroczystości otrzymali m. in. parlamentarzyści, wojewoda lubelski oraz władze samorządowe.

Więcej przeczytasz w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Leszek Wójtowicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
jasiek
jasiek 07.06.2018, 18:51
Na Wołyniu wyrżnęli POLAKÓW kobiety dzieci ukraincy w sposób jaki historia nie pamięta to byli mordercy zezwierzęceni którzy nie zasługują na miano człowieka tylko mordercy
Polak
Polak 10.06.2018, 11:22
Zwierzęta tak nie postępują. To bestie w ludzkiej skórze.Zboczeńcy sadystyczni.
LTM
LTM 06.06.2018, 23:09
Zamojskie Stowarzyszenie postawiło w miejscach mordów band UPA na Wołyniu 35 dużych metalowych krzyży. Niestety od czasu tzw. "pomarańczowej rewolucji" Juszczenki postawienie kolejnych jest praktycznie niemożliwe, co więcej rząd Poroszenki jako jedyny kraj na świecie wręcz zakazał Polakom jakiekolwiek kolejne poszukiwania i ekshumacje pomordowanych !!!

Pozostałe