Zamość: Agnieszka Jaczyńska z Zespołu Szkół Społecznych otrzyma prestiżową nagrodę

  • 17.05.2018, 15:06
  • ak
Zamość: Agnieszka Jaczyńska z Zespołu Szkół Społecznych otrzyma prestiżową nagrodę
Agnieszka Jaczyńska, wicedyrektor Zespołu Szkół Społecznych im. Unii Europejskiej w Zamościu odbierze niebawem nagrodę przyznaną przez Wspólną Polsko-Niemiecką Komisję Podręcznikową Historyków i Geografów. Takie wyróżnienie ma trafić tylko do dwóch osób w Polsce.

Historyczka Agnieszka Jaczyńska otrzyma nagrodę wspólnie z Mirosławem Sielatyckim z Warszawy. Zostaną uhonorowani nagrodą im. Marii Wawrykowej podczas XXXVII Polsko–Niemieckiej Konferencji Podręcznikowej, która odbędzie się wkrótce w Zamościu (w dniach 23 – 26 maja). Oboje laureatów doceniono za długoletnie zaangażowanie w polsko-niemiecki dialog podręcznikowy, a szczególnie ich działalność jako propagatorów i pośredników prac Komisji Podręcznikowej.

Agnieszka Jaczyńska jest m.in. autorką wydanego przez IPN albumu Sonderlaboratorium SS. Zamojszczyzna „pierwszy obszar osiedleńczy w Generalnym Gubernatorstwie”. To  publikacja popularnonaukowa opowiadającą (jak czytamy na stronie internetowej IPN) "nie tylko o przygotowaniu, przebiegu, charakterze Aktion Zamosc, ale i o nieplanowanych przez okupanta zjawiskach, które ona wywołała: organizowaniu pomocy dla wysiedlanej ludności Zamojszczyzny, podjęciu cywilnego i zbrojnego oporu w obronie Zamojszczyzny przez struktury Polskiego Państwa Podziemnego, jak też o powojennych próbach osądzenia zbrodni niemieckich na Zamojszczyźnie podjętych przez międzynarodowe i polskie sądownictwo. Integralną częścią tego obrazu jest los niemieckich osadników sprowadzonych na Zamojszczyznę w ramach budowania bastionu niemieckości".

Polsko-Niemiecka Komisja Podręcznikowa przyznaje swoją nagrodę od 2005 roku co dwa lata. Patronka tego wyróżnienia, Maria Wawrykowa była w 1972 roku współzałożycielką Polsko-Niemieckiej Komisji Podręcznikowej oraz przez prawie trzydzieści lat stanowiła jej istotną część. Przeżyła obóz w Auschwitz. Po wojnie studiowała historię. Od 1975 roku była profesorem historii na Uniwersytecie Warszawskim, specjalizowała się w historii Niemiec oraz w stosunkach polsko-niemieckich XIX wieku.

Poprzednimi laureatami wyróżnienia byli historycy Andrzej Garlicki, Wolfgang Jacobmeyer, Zofia Kozłowska, Manfred Mack, dziennikarz Jürgen Vietig i współtwórca Komisji Podręcznikowej Władysław Markiewicz.

ak
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
KM
KM 17.05.2018, 17:45
Pani Agnieszko, gratuluję!

Pozostałe