Zamość: Spotkanie z dawną muzyką (ZDJĘCIA)

  • 14.05.2018, 10:45 (aktualizacja 14.05.2018 10:47)
  • bn
Zamość: Spotkanie z dawną muzyką (ZDJĘCIA) Fot. Kacper Nowak
Występ trwał prawie dwie godziny, a artyści z trzech zespołów zebrali burzę oklasków. W zamojskim Nadszańcu (przy ul. Łukasińskiego 2) odbył się niezwykły koncert pt. "Pląsy, harce i swawole, czyli wieczór z muzyką dawną". Wrażenia trudno będzie zapomnieć...

Artyści wystąpili w sobotę (12 maja). Na scenie pojawił się Kameralny Zespół Muzyki Dawnej "Bergamasca" z Lublina, Zespół Muzyki Dawnej Capella All`Antico oraz grupa wokalna "Nie ten dzień" z Zamościa. Można było wysłuchać wiele dawnych utworów. Niektóre z nich powstały jeszcze w czasach średniowiecza, inne we wczesnym baroku. Jednak najwięcej tego dnia zaprezentowano utworów renesansowych. Atrakcją były także instrumenty, które bardzo rzadko można oglądać lub usłyszeć na koncertach. To był m.in. rebec (inne nazwy to rebeb, rabe, rubebe lub erbeb) – instrument smyczkowy pochodzenia arabskiego lub bizantyjskiego, o owalnym pudle rezonansowym w kształcie gruszki, mający jedynie trzy struny (od tego instrumentu wywodzi się hiszpańska mandola). Zagrała także lutnia i m.in. lira korbowa. 

 – Stare instrumenty brzmiały w sobotę pięknie. Sala, w której artyści występowali, była niewielka, ale współgrała z klimatem muzyki, którą wykonywano – wspomina jeden ze słuchaczy. – Atmosferę koncertu budował dodatkowo półmrok i nastrojowe światła. Dzięki temu dawna muzyka nabierała jakiejś dodatkowej magii i siły. Szkoda, że takie koncerty organizowane są w Zamościu rzadko. To renesansowe miasto, chyba jak żadne inne, jest miejscem jakby stworzonym do takich występów. Brzmią przepięknie!

Więcej o wydarzeniu przeczytasz w najbliższym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

bn

Zdjęcia (7)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
wołacz
wołacz 16.05.2018, 19:11
No cóż "panzwami" :) tutaj raczej niewiele osób przeczyta ten słuszny komentarz, pasowałoby gdzieś w bardziej krzykliwym miejscu napiętnować "sponsora".
panzwami
panzwami 14.05.2018, 19:53
Ciekawostką, godną pożałowania zresztą, jest to, że organizator koncertu musiał zapłacić ZGL za "wynajem" sali koncertowej, mimo iż po pierwsze: koncert nie był przedsięwzięciem dochodowym, wykonawcy nie zażądali honorarium, wstęp dla publiczności był wolny, a nagłośnienie częściowo przygotowano własnym sumptem, po drugie: ZGL ogłosił się sponsorem koncertu i polecił wydrukować swoje logo na plakacie. To przez taką postawę urzędasów zamojskich z ZGL takie koncerty się nie odbywają i nie będą się zbyt często odbywały. Po zmianie władz miasta miało być inaczej, niestety, jest jeszcze gorzej. Sponsor zażyczył sobie opłaty od organizatora koncertu, który promuje miasto. Tylko w Zamościu takie cuda :) Niedługo Paszta opodatkują za aleję sław.

Pozostałe