Gm. Ulhówek: Mieszkańcy pamiętają o Worochcie, Machnówku, Korczminie...

  • 17.05.2018, 06:00
  • roh
Gm. Ulhówek: Mieszkańcy pamiętają o Worochcie, Machnówku, Korczminie...
Od zbrodni na polskich mieszkańcach Worochty, Machnówka, Korczmina i Korczowa minęło 74 lat. Społeczeństwo nie zapomniało o tej tragedii. Worochta była dużą wioską z kościołem, cerkwią i folwarkiem. Sąsiadowała z Machnówkiem. Do tragedii doszło 6 kwietnia 1944 r. Zamordowano wówczas 42 mieszkańców miejscowości w wieku od roku do 82 lat.

Worochta była dużą wioską z kościołem, cerkwią i folwarkiem. Sąsiadowała z Machnówkiem. Do tragedii doszło 6 kwietnia 1944 r. Zamordowano wówczas 42 mieszkańców miejscowości w wieku od roku do 82 lat.

 – Polskich mieszkańców wsi spędzono nad wcześniej wykopane doły, aby tam ich w brutalny sposób zamordować. Wśród sprawców był sołtys wsi, Ukrainiec Piotr Prystupa, który współdziałał w tej zbrodni z nieznanym oddziałem UNS-UPA lub ukraińskiej Służby Bezpieczeństwa, który miał przybyć z Budynina i dokonać zbrodni. W 1945 roku Piotr Prystupa został zatrzymany przez Armię Czerwoną i przekazany organom bezpieczeństwa publicznego. Sąd Okręgowy w Zamościu skazał go na karę śmierci, którą wykonano 10 listopada 1947 roku – mówi Mariusz Skorniewski, prezes Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Gminy Ulhówek, współautor publikacji.

Więcej przeczytasz w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

roh

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe