Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 19:23
Reklama

Nauczyciele ze szkolnego albumu

Maria Poluszyńska miała 18 lat, kiedy przyjechała spod Lwowa do Honiatycz w powiecie tomaszowskim. Była młoda, pełna zapału. Praca nauczycielki w tworzącej się polskiej szkole powszechnej w Honiatyczach była jej pierwszym poważnym wyzwaniem zawodowym.
Nauczyciele ze szkolnego albumu

Był 1 grudnia 1916 roku, kiedy w Honiatyczach zaczęła funkcjonować jednoklasowa, 3- oddziałowa mieszana szkoła powszechna. Lekcje odbywały się w dawnym budynku szkoły carskiej. To właśnie Maria Poluszyńska wzięła na siebie trud organizacji placówki i wychowywania dzieci. Z roku na rok dzieci objętych obowiązkiem szkolnym przybywało. A kiedy przestały się mieścić w dawnej szkole cerkiewnej zaczęto wynajmować izby w prywatnych domach (przez pewien czas wykorzystywano także pomieszczenia w dworze Rulikowskich, właścicieli miejscowego folwarku). 

Maria Poluszyńska przepracowała w Honiatyczach sześć lat. W 1922 roku na własną prośbę przeniosła się do Komarowa, gdzie poznała męża, dzierżawcę miejscowej apteki – Tadeusza Tomaszowskiego, z którym wzięła ślub w 1925 roku. W komarowskiej szkole uczyła do 1928 roku.

"Siłaczką" pierwszych lat szkolnych była też Kazimiera Kolasińska, która rozpoczęła pracę w szkole w 1918 roku. Kazimiera była siostrzenicą Kazimiery Rulikowskiej, żony miejscowego dziedzica. W szkole w Honiatyczach uczyła do 1927 roku, a potem została dyrektorką szkoły w Tomaszowie Lubelskim. Wyszła za mąż za lekarza Mieczysława Naramowskiego, który przed I wojną światową był nauczycielem w tajnej szkole polskiej w Honiatyczych.

 – Mieczysław Naramowski to ciekawa postać. Jako uczeń gimnazjum w Kielcach za aktywny udział w strajku szkolnym w 1905 roku został relegowany ze szkoły i przybył na Chełmszczyznę uczyć polskie dzieci. Trafił wówczas do Honiatycz, gdzie w latach 1905-1907 uczył potajemnie miejscowe dzieci pisać i czytać po polsku. Potem w czasie I wojny światowej służył w Legionach Polskich. W wolnej Polsce ukończył studia medyczne rozpoczęte jeszcze przed wojną i został lekarzem w wojsku polskim. W 1933 roku ożenił się z Kazimierą Kolasińską, a ich ślub odbył się właśnie kościele honiatyckim – mówi Józef Niedźwiedź, absolwent szkoły, autor najnowszej publikacji "Zarys historii szkoły w Honiatyczach".

Polska szkoła w Honiatyczach powstała 1 grudnia 1916 roku. Niemal w stulecie tego wydarzenia absolwenci szkoły 30 października organizują uroczystości jubileuszowe połączone ze zjazdem koleżeńskim. Organizatorzy spodziewają się około 300 osób, w tym niemal wszystkich żyjących nauczycieli.

Obchody rozpoczną się o godz. 10.45 przy budynku szkoły w Honiatyczach, skąd uczestnicy przemaszerują do miejscowego kościoła, gdzie odbędzie się msza święta w intencji szkoły, jej absolwentów i pracowników. Później zaplanowano wystąpienia okolicznościowe, zwiedzenie wystaw o historii szkoły, a także spotkanie koleżeńskie. Wszyscy uczestnicy zjazdu otrzymają też pamiątkową publikację "Zarys historii szkoły w Honiatyczach" wydaną przez Józefa Niedźwiedzia – jednego z organizatorów obchodów jubileuszu.

Więcej o nauczycielach z honiatyckiej podstawówki przeczytasz w najnowszym wydaniu "Kroniki Tygodnia" (nr 41)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Piotruś 20.10.2016 11:03
Honiatycze w powiecie tomaszowskim???.

Robert Horbaczewski 20.10.2016 11:52
Tak, bo wtedy (w 1916 r.) Honiatycze należały do powiatu tomaszowskiego. Miejscowość przynależała do powiatu tomaszowskiego, także po II wojnie światowej, do 1958 roku.

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Kronika Tygodnia
ReklamaBnaer reklamowy firmy Kronika Tygodnia
ReklamaBaner reklamowy b - dodatek
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: XYZTreść komentarza: Nie może bo budżet uchwalony musi zgodnie z nim działać inaczej RIO zaopiniuje negatywnie. Lwowskiej też nie wstrzymaData dodania komentarza: 25.04.2024, 12:12Źródło komentarza: Zamość: Na Karolówce przebudowanych zostanie kilka drógAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Zabrać socjal pasożytom pokroju pana buraka i dać na pocztę. Pieniądze sto razy lepiej wydane.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 11:37Źródło komentarza: Strajk na poczcie. Uwaga, to oznacza utrudnienia dla klientów [KOMUNKAT ZWIĄZKOWCÓW]Autor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Likwidują coś w jednej z najszybciej wyludniającej się gminy w całym kraju? Niemożliwe.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 11:33Źródło komentarza: "Nie" dla likwidacji! Znowu stają w obronie poczty w DołhobyczowieAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Proste rozwiązanie zabrać socjal takim pasożytom jak pan burak i dać na pocztę. I tak z moich podatków to idzie więc wolę takie rozwiązanie.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 11:31Źródło komentarza: "Nie" dla likwidacji! Znowu stają w obronie poczty w DołhobyczowieAutor komentarza: klikTreść komentarza: Jenot to sobie może , zaorać las, tam gdzie jego miejsce!Data dodania komentarza: 25.04.2024, 11:30Źródło komentarza: Zamość: Nieoficjalne wyniki wyborów. Rafał Zwolak nowym prezydentemAutor komentarza: no nie "normalny" ?Treść komentarza: najwięcej ma do powiedzenia sbecki emerytData dodania komentarza: 25.04.2024, 11:19Źródło komentarza: Zbliża się sezon komunijny. I liczenie wydatków. 250 zł od talerzyka to początek
Reklama
Reklama