Rekonstrukcja bitwy pod Zaborecznem

start 28.04.2019 11:00

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Krynice

koniec 28.04.2019 15:00

Lokalizacja: Zaboreczno, gm. Krynice

W niedzielę 28 kwietnia rekonstruktorzy z całej Polski ponownie odtworzą tragiczne wydarzenia, do jakich doszło zimą 1943 roku w gminie Krynice, zakończone bitwą pod Zaborecznem. W ubiegłym roku rekonstrukcję obejrzało ponad 1,5 tys. widzów. Organizatorzy wydarzenia liczą, że teraz będzie ich więcej.

Uroczystości organizowane przez samorząd gminy Krynice i Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Krynice rozpoczną się 28 kwietnia o godzinie 11 mszą świętą przed pomnikiem w Kolonii Partyzantów. Około godz. 13.30 na polach Zaboreczna pokazana zostanie żywa lekcja historii. Tam 1 lutego 1943 roku partyzanci z Batalionów Chłopskich stoczyli bitwę z okupantem niemieckim. To była jedna z najważniejszych bitew tzw. Powstania Zamojskiego, którego celem była obrona ludności przed wysiedleniem. W jej wyniku Niemcy na kilka miesięcy wstrzymali wysiedlenia. 

Marek Gwoździuk, koordynator rekonstrukcji i autor scenariusza, informuje, że podczas tegorocznych uroczystości pasjonaci historii zrekonstruują wydarzenia, które rozegrały się w ciągu trzech różnych dni. 

 – Rozpoczniemy od potyczki z żandarmerią niemiecką, która miała miejsce 28 stycznia 1943 roku w Dzierążni, gdzie został ranny został porucznik "Azja" Robert Aborowicz. Potem przedstawimy pacyfikację Dzierążni, Huty Dzierążyńskiej i miejscowości Budy. A następnie trzy fazy bitwy pod Zaborecznem  – mówi Marek Gwoździuk

W imprezie uczestniczyć ma ponad setka rekonstruktorów z Zamościa, Biłgoraja, Tomaszowa Lubelskiego, ale także m.in. z Bielska, Żywca, Krakowa, Nowego Targu, Limanowej, Rzeszowa, Przemyśla. Widzowie zobaczą dawne umundurowanie, uzbrojenie zarówno partyzantów, jak i żołnierzy niemieckich, a także sprzęt m.in. kübelwagen – samochód osobowo-terenowy konstrukcji niemieckiej. Po rekonstrukcji widzowie będą mogli spróbować prawdziwej wojskowej grochówki.

Patronem medialnym wydarzenia została "Kronika Tygodnia".

Podziel się:
 

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Zaboreczno
Zaboreczno 29.04.2019, 17:59
hmmm dziwnie znikający artykuł i dziwnie znikające komentarze z Kroniki. Czy jest to ktoś w stanie wyjaśnić ? Bo wczoraj co innego pod tym artykułem było.