Zamość: Obrazy odkryte na nowo - nowa wystawa w Galerii Fotografii Ratusz

start 05.11.2021 16:30

Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne

koniec 05.12.2021 16:00

Lokalizacja: Zamość, Rynek Wielki

Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne bardzo serdecznie zaprasza wszystkich miłośników szeroko pojmowanej sztuki na wystawę fotografii Tomka Sikory pt. "Obrazy odkryte na nowo".

Wernisaż z udziałem autora odbędzie się w piątek, 5 listopada w Galerii Fotografii Ratusz o godzinie 16:30. Pół godziny później, o godzinie 17:00 w Centrum "Synagoga" Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w ramach XXXVII Zamojskich Spotkań z Fotografią odbędzie się spotkanie autorskie z Tomkiem Sikorą!

Wystawa została zorganizowana dzięki wsparciu finansowemu miasta Zamość.

Obrazy odkryte na nowo

Fotografia rejestruje rzeczywistość. Czy jednak robi to obiektywnie? To my autorzy przecież decydujemy o wyborze jej fragmentu. Zamykając ją w kadrze prostokąta lub kwadratu nadajemy jej osobisty charakter, bowiem pozbawiamy ją szerszego kontekstu. Często bywa też, że w wykadrowanym już naszym obrazie możemy doszukać się niewielkich elementów, które mogą zmienić pierwotną narrację. Odcinając je od ich kontekstu uzyskujemy nie tylko nowe opowiadanie, ale przez fakt powiększenia małego fragmentu zdjęcia zmieniamy jego jakość plastyczną.
Ostry dokument przemienia się w inny, pełen impresji obraz.
Nowa jakość wciąga nas w inną rzeczywistość, pozwala na zabawę kolorem i ostrością, a więc elementami nie do ruszenia w dokumencie.

Tomek Sikora urodził się w 1948 roku w Warszawie w rodzinie artystycznej. Matka była malarką, ojciec znanym rzeźbiarzem.
W latach 70 tych pracował jako fotoreporter dla tygodnika Perspektywy.
W 1979 zrealizował z Marcinem Mroszczakiem dwa duże projekty fotograficzne: „Album“ i „Alicja w Krainie Czarów“, które zostały wystawione w Centrum Pompidou w Paryżu na Biennale Młodych.
W 1982 roku założył studio fotografii reklamowej w Melbourne, gdzie dwukrotnie został wybranym najbardziej kreatywnym fotografem reklamowym w Australii i Oceanii.
Od 1986 roku intensywnie podróżuje po świecie.
Od 1996 do 2010 roku dzieli swoje życie pomiędzy Polskę i Australię.
W 2001 roku powołał do życia, wraz z Andrzejem Świetlikiem, Galerię Bezdomną promującą w wielu krajach fotografię niezależną.
Do dzisiaj publikuje limitowane edycje swoich książek autorskich ( 92 ) oraz wystawia swoje prace w wielu krajach na świecie. Ma się świetnie i wciąż bawi się fotografią.

Wystawa w Galerii Fotografii Ratusz będzie czynna przez miesiąc, do 5 grudnia.

Podziel się:

Zdjęcia (2)

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.