Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 kwietnia 2024 00:39
Reklama

Żywa Biblioteka Zamość

Żywa Biblioteka Zamość

Co to takiego?



Żywa Biblioteka jest metodą edukacyjną przeciwdziałająca uprzedzeniom i stereotypom. Projekt powstał w roku 2000 w Danii na...

międzynarodowym festiwalu rockowym w Roskilde.

Obecnie gości na 6 kontynentach i w 85 krajach świata, a od 2004 roku działa pod egidą Rady Europy jako oficjalna metoda walki o prawa człowieka.

W Polsce funkcjonuje (zazwyczaj cyklicznie) około 40 Żywych Bibliotek.



Jak to działa?



Wszystko odbywa się na zasadach klasycznej biblioteki, ale wypożycza się (na miejscu - jak w czytelni) Żywe Książki, czyli... ludzi.

Jest Katalog z Tytułami i prologami Książek, czyli historiami, które napisało życie. Czytelnik - po wybraniu po opisie Książki z Katalogu - dostaje Kartę Czytelniczą i jest prowadzony na spotkanie z Żywą Książką.

Jest to rozmowa w cztery oczy, podczas którego Książka opowiada o sobie, odpowiada na pytania, a bardzo często - rozmawia z kimś o podobnym problemie. Czytanie trwa 30 minut.



Kim są Żywe Książki?



To osoby, które doświadczyły lub doświadczają stygmatyzacji i ostracyzmu. Powodów może być wiele – pochodzenie (Łemkowie), wyznanie (buddysta), praca (policjant), styl życia (osoba wytatuowana, weganin), poglądy (feministka) czy stan zdrowia (niesłyszący,

osoba na wózku inwalidzkim).



Dlaczego organizujemy w Zamościu Żywą Bibliotekę?



Wierzymy, że spotkanie i osobista rozmowa z człowiekiem - Żywą Książką, który zmagał/zmaga się w życiu z nieraz niepojętymi dla nas trudnościami i dyskryminacją - otwiera umysły i serca Czytelników. Zbliża ludzi do siebie. Buduje społeczność. Sprawia, że odkrywamy nieznane nam historie i wzbogacamy się poprzez nowe doświadczenie, jakim jest Czytanie Żywej Książki.




ul. Pereca 14 (Synagoga w Zamościu) Zamość
Organizator: Stowarzyszenia Lokalnie i Globalnie
Rozpoczęcie: 17.09.2020 10:00
Zakończenie: 26.09.2020 16:00
Reklama