Zamość: Z Elizą Leszczyńską-Pieniak o Czarodziejach w synagodze

start 03.03.2020 12:00

-

koniec 03.03.2020 13:30

Lokalizacja: Zamość, Pereca 14

We wtorek, 3 marca o godz. 12.00 w Centrum „Synagoga” Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, ul. Pereca 14 w Zamościu odbędzie się spotkanie z Elizą Leszczyńską-Pieniak, autorką książki "Czarodzieje wyobraźni. Portrety polskich ilustratorów".

 "Czarodzieje wyobraźni" to zbiór wywiadów i reportaży. Całość urozmaicają ilustracje, które ukazują nie tylko warsztat artystów, ale także ich niezwykłe osobowości. Czytelnik ma okazję poznać sylwetki najwybitniejszych grafików książki m.in.: Bohdana Butenko, Elżbiety Gaudasińskiej czy Janusza Stannego.

"Szare eminencje dzieciństwa, mistrzowie kreski, twórcy światów niebyłych i wysp wyobraźni. Ilustratorzy. Jedni mieszczą w pędzlu tęczę barw, innym wystarczy zaczarowany ołówek, piórko, odrobina tuszu. Różnią ich techniki, upodobania stylistyczne i stosunek do tekstu. Łączy przekonanie, że poprzez książkę kształtują osobowość dziecka. Kontakt z estetyczną ilustracją, widok dobrze narysowanej postaci i doskonałej kompozycji to przecież pierwsze lekcje sztuki, które dostajemy już w dzieciństwie. To dlatego tak ważne jest, by autorami tych prac byli MISTRZOWIE." – Eliza Leszczyńska-Pieniak (fragment wstępu).

Eliza Leszczyńska-Pieniak – dziennikarka i nauczycielka języka polskiego w III Liceum Ogólnokształcącym im. C. K. Norwida w Zamościu. Stała współpracowniczka „Akcentu”. Jej publikacje ukazały się m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Przeglądzie Powszechnym”, „Przekroju” i „Tygodniku Zamojskim”. Laureatka II nagrody i wyróżnienia w "Konkursie Dziennikarskim im. Mirosława Dereckiego" w 2005 r., I nagrody w "Konkursie im. Macieja Szumowskiego" (2008) i II nagrody w "Ogólnopolskim Konkursie na Reportaż im. Zbyszka Nosala" (2013).

Podziel się:

Zdjęcia (1)

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.