Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Wtorek, 9 sierpnia 2022 09:52

Kompetencje miękkie i twarde w CV

Pewnie często słyszałeś określenia jak kompetencje twarde i miękkie. Obydwa rodzaje umiejętności powinny zostać opisane w CV. Dzięki ocenie Twoich kompetencji osoba prowadząca nabór pracowników będzie wiedziała, czy pasujesz do poszukiwanego profilu pracowniczego.
  • 13.09.2019 09:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Kompetencje miękkie i twarde w CV

Co oznaczają kompetencje miękkie?

Kompetencje miękkie określają zbiór umiejętności społecznych i osobistych, które mogą być pomocne w pracy. Te kompetencje są uniwersalne - ich posiadanie przydaje się nie tylko w sytuacjach zawodowych, lecz również w życiu osobistym. Warto pracować nad ich rozwojem. Rekruterowi trudno sprawdzić posiadanie przez Ciebie danej kompetencji miękkiej, dlatego wypisując je w CV, bądź przygotowany na pytania. Osoba prowadząca rozmowę będzie chciała wiedzieć, w jakiej sytuacji zawodowej przydała Ci się kreatywność lub w jaki sposób przejawiały się Twoje zdolności organizatorskie. Najbardziej cenione kompetencje miękkie to otwartość, kreatywność, umiejętność współpracy, zarządzanie czasem czy umiejętności negocjacyjne.

W zawodach związanych ze sprzedażą umiejętności miękkie są niezwykle ważne. Od tych kompetencji zależy skuteczność danego sprzedawcy. Często są one sprawdzane za pomocą testów psychologicznych bądź zainscenizowanych przez rekrutera rozmów sprzedażowych.

Czym są umiejętności twarde?

Umiejętności twarde są znacznie bardziej skonkretyzowane. To zbiór kompetencji, jakie sprawiają, że potrafisz wykonywać określoną pracę. Są sprawdzalne i mierzalne. Poziom wiedzy czy umiejętności zdobyte na kursach, szkoleniach bądź studiach możesz potwierdzić uzyskanymi certyfikatami lub dyplomami. W CV możesz opisać także umiejętności twarde, które zdobyłeś w czasie doświadczenia zawodowego. Do nich zaliczają się m.in. znajomość języków obcych, umiejętność prowadzenia pojazdu czy obsługi konkretnych urządzeń. Podczas rozmowy rekrutacyjnej prowadzący będzie chciał sprawdzić poziom kompetencji twardych. Jeśli interesują Cię kompetencje twarde przydatne na określonych stanowiskach pracy, zajrzyj na Pracuj.pl. Znajdziesz tam wiele informacji na ten temat.

--- Artykuł sponsorowany ---


KOMENTARZE
Autor komentarza: Emeryt z ZamościaTreść komentarza: Cnoty niewieście w akcji.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 22:39Źródło komentarza: Zamość: Uczelnia ma swój banknotAutor komentarza: wpadkaTreść komentarza: A większość zaburzonych koniet stara się jeszcze prowokować zeby czuć sie ofiaramiData dodania komentarza: 08.08.2022, 19:58Źródło komentarza: „Będziesz s..ą”. Sms-y znanego księdza do młodej kobietyAutor komentarza: PytanieTreść komentarza: Kobieta * Znasz facetów chyba. Do 20 z powołaniem a po tym wieku zaczyna działać instynkt. I nie ważne czy ksiądz czy policjant czy wojskowy jak nie uporządkuje sonie instynktów to ma zaburzeniaData dodania komentarza: 08.08.2022, 19:56Źródło komentarza: „Będziesz s..ą”. Sms-y znanego księdza do młodej kobietyAutor komentarza: KlerTreść komentarza: Znacie aferę a Kleszczewa na trasie Hrubieszów Zamoście. To jest wypadkowa trzymania celibatu dla księży, Chce być w celibacie to zakon a tak afera za aferąData dodania komentarza: 08.08.2022, 19:51Źródło komentarza: „Będziesz s..ą”. Sms-y znanego księdza do młodej kobietyAutor komentarza: Jak to w kabarecie byłoTreść komentarza: Hahaha nawet mój autorytet dopadli, Pewnie sprawa w Otwocku.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 19:46Źródło komentarza: Waszczykowski zakpił z materiału „Wiadomości”. Teraz się tłumaczyAutor komentarza: Państwo w PaństwieTreść komentarza: szpitaleData dodania komentarza: 08.08.2022, 19:42Źródło komentarza: Wpadka „Wiadomości” TVP. Rozszerzyli Unię Europejską