Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 11:04

Co rozumiemy pod pojęciem dom energooszczędny?

Od 2021 roku znacząco wzrosły kryteria energooszczędności dla nowo budowanych domów. Dokładne wytyczne znaleźć można w Warunkach technicznych dotyczących budynków i ich usytuowania. Jednak, budując dom, warto nie skupić się na spełnieniu norm minimalnych, ale również wybraniu rozwiązań, które zmniejszą jego zapotrzebowanie na energię elektryczną do minimum tak, by koszty jego eksploatacji były, jak najmniejsze. Dodatkowo dzięki odpowiedniemu projektowi domu i wykorzystaniu alternatywnych źródeł energii możemy stworzyć dom pasywny, niemal zero-energetyczny.
  • 13.09.2022 11:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Co rozumiemy pod pojęciem dom energooszczędny?
  1. Co o energooszczędności mówią przepisy? 

Energooszczędność oznacza, że dom powinien być zbudowany oraz wyposażony w taki sposób, by jego eksploatacja wymagała minimalnego zużycia zasobów energetycznych. Minimalną energooszczędność budynku określa wskaźnik Ep, mówiący o rocznym zużyciu nieodnawialnej energii pierwotnej wykorzystywanej do celów grzewczych, wentylacji, klimatyzacji oraz produkcji ciepłej wody. 

 

Od 2021 roku przepisy dotyczące warunków technicznych budynków i ich usytuowania określają, że wskaźnik Ep dla nowo wybudowanych domów nie może być wyższy niż 70 kWh/(m2.rok). W kolejnych latach prawdopodobnie wejdą w życie przepisy mówiące o tym, że do nowych budynków o charakterze mieszkalnym nie będzie można zainstalować przyłącza gazowego.

Spełnienie normy Ep można zrealizować w różny sposób, jedną z podstawowych kwestii jest bardzo dobre ocieplenie budynku tak, by zminimalizować straty ciepła. Do minimalizacji ilości tak zwanych mostków cieplnych przyczynia się również rezygnacja z garażu w bryle budynku, balkonów i tarasów.

 

Kolejnym krokiem do zmniejszenia współczynnika Ep jest wykorzystanie odnawialnych źródeł energii dzięki:

- panelom fotowoltaicznym
- kotłom na biomasę 
- kolektorom słonecznym

  1.  
  2. Dom energooszczędny – jak zminimalizować zużycie energii?

Pierwszym krokiem do uzyskania budynku energooszczędnego jest wybór z katalogu zawierającego projekty domów takiego, który będzie miał maksymalnie prostą, zwartą bryłę (gotowe projekty domów znajdą Państwa na stronach projektantów domów np. na stronach MURATORA pod adresem projekty.muratordom.pl. Minimalizacja liczby ścian zewnętrznych oraz połaci dachu zmniejsza potencjalne straty ciepła, a co za tym idzie koszty ogrzewania. Warto również zrezygnować z elementów dekoracyjnych, które wystają poza obrys murów: wykuszy, lukarn balkonów i wysokich tarasów. 

 

Aby zmniejszyć zapotrzebowanie na energię z zewnątrz, warto wybrać projekt budynku uwzględniający umieszczenie w części dziennej budynku dużych przeszkleń, oraz ustawić budynek w przestrzeni w taki sposób, by przeszklenia te znajdowały się po stronie południowej. Pozwoli to na wykorzystanie światła słonecznego zarówno do ogrzania pomieszczeń, jak i ich oświetlenia.

Energooszczędność budynku związana jest również z jego konstrukcją. Zewnętrzne przegrody domu powinny być bardzo dobrze zaizolowane, tak by zmniejszyć współczynnik przenikania ciepła. Ławy fundamentowe oraz ściany ociepla się z reguły warstwą styropianu lub wełny o grubości 20 centymetrów, podłogi na gruncie warstwą 15 centymetrów, natomiast dach warstwą 30 centymetrów. Okna montowane są w warstwie termoizolacyjnej, by nie stanowiły mostków cieplnych.

 

Źródła ciepła w domu energooszczędnym to w dużej mierze źródła odnawialne. Doskonałym przykładem może być instalacja fotowoltaiczna i współpracująca z nią pompa ciepła zapewniające ogrzewanie domu. Do ogrzania wody użytkowej zastosować można kolektory słoneczne.

Niektóre z rozwiązań znacząco zwiększają koszt budowy domu, jednak wiele z nich może być zupełnie bezkosztowa. Warto przeanalizować dostępne możliwości tak, by maksymalnie zmniejszyć koszty codziennej eksploatacji budynku.

 

 

--- Artykuł sponsorowany ---