Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Piątek, 12 sierpnia 2022 11:52

Jak oszczędzać by wyjśc z zadłużenia

Wielu Polaków boryka się z problemem, jakim jest zadłużenie. Jego przyczyną może być choroba, utrata pracy czy też zaciągnięcie zobowiązań bez wcześniejszego oszacowania finansowych możliwości jego spłaty. Problemy z płynnością finansową odbijają się negatywnie na naszym budżecie i samopoczuciu. Dlatego warto zacząć oszczędzać, aby spłacić długi. Jak to zrobić?
  • 14.07.2022 08:52
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jak oszczędzać by wyjśc z zadłużenia

Uświadomienie problemu

Zadłużenie nie jest problemem, który bierze się znikąd i znika samodzielnie. Jest skutkiem naszych decyzji. Bez względu na to czy popadliśmy w długi bardziej lub mniej świadomie, musimy wziąć za nie odpowiedzialność. A im wcześniej to zrobimy, tym lepiej. Życie z długiem nie jest bowiem przyjemne. Może też prowadzić do wpadnięcia w spiralę zadłużenia.

Dlatego, jeśli tylko przydarzy nam się zaległość w spłacie zobowiązań, wynikająca z braku środków na ich uregulowanie (a nie z naszego zapominalstwa), przyjrzyjmy się naszemu budżetowi! Nie udawajmy, że problemu nie ma. Potraktujmy go poważnie i podejmijmy konstruktywne działania. Być może wystarczy, że zaczniemy oszczędzać, aby odzyskać finansową płynność? 

Spis domowych wydatków

Aby rozpocząć oszczędzanie powinniśmy rozpisać i podliczyć domowe wydatki. Sprawdźmy, ile pieniędzy w miesiącu wydajemy na żywność, środki higieniczne i czystości, opłaty za mieszkanie i media, leki czy na dojazdy do pracy. Są to zazwyczaj wydatki konieczne, których nie możemy nie opłacić. Następnie podliczmy, ile wydajemy na rozrywkę czy urlop.

To z niej jest najłatwiej zrezygnować i zaoszczędzić naprawdę spore kwoty pieniędzy. Wyjście do kina, pubu czy na pizzę – potrafi po zsumowaniu dać kwotę od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych miesięcznie! Często są to kwoty, które mogłyby nam pozwolić spłacić zadłużenie - jeśli tylko zrezygnowalibyśmy na jakiś czas z tego rodzaju rozrywek.

Analiza wydatków sklepowych

Kolejnym krokiem do oszczędzania jest analiza paragonów sklepowych. O ile niektóre produkty żywnościowe są konieczne, o tyle możemy zrezygnować z batoników czy słodkich napojów. Niektóre produkty możemy też zastąpić ich tańszymi odpowiednikami, choćby na jakiś czas. Mało osób jest świadomych tego, że same słodycze generują koszty nawet kilkudziesięciu złotych miesięcznie. A to spora kwota!

Jeśli na przykład mamy problem ze spłatą rat za komputer, meble czy telewizor, te kilkadziesiąt złotych może być znaczącą częścią potrzebnej kwoty. Pozwoli ona choćby częściowo spłacić zaległe zadłużenie. Warto wiec zacisnąć pasa i zrezygnować z teoretycznie drobnych wydatków, które w praktyce dają okrągłe sumy. Same zakupy najlepiej też robić z listą w ręku i kupować tylko to, co niezbędne.

Oszczędzanie a gotowanie

Niektóre osoby mają zwyczaj kupowania gotowych posiłków lub jedzenia „na mieście”. Po części wynika to z braku naszego czasu na gotowanie a po części z wygody. Jednak stołowanie się poza domem generuje naprawdę wysokie kwoty. Dużo taniej jest samodzielnie kupować produkty i gotować obiady w domu. To naprawdę pomaga oszczędzać. I ułatwia wyjście z zadłużenia.

Do pracy rowerem

Te osoby, które nie mają bardzo daleko do pracy mogą, zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim, przesiąść się na rower. Dużą różnicę na finansach odczują na pewno te osoby, które dojeżdżają własnym samochodem. Te, które korzystają z komunikacji miejskiej – nieco mniejszą, ale znaczącą. Tak czy inaczej, jest to zawsze „parę groszy” w kieszeni, które pozwolą szybciej spłacić zadłużenie.

Pomoc profesjonalnej firmy

Jeśli jednak nie jesteśmy w stanie zapanować nad domowym budżetem, możemy zwrócić się o pomoc do profesjonalistów. Podpowiedzą nam, jak oszczędzać, aby jak najszybciej pozbyć się długu. Dzięki temu unikniemy większych problemów a jednocześnie pozbędziemy się obecnego. Musimy tylko przyznać przed sobą, że mamy problem i podjąć działania, zmierzającego do jego rozwiązania.

Wejdź i poznaj platformę e-kruk.pl. Dowiedz się jak łatwo spłacać dług przez Internet. 

--- Artykuł sponsorowany ---


KOMENTARZE
Autor komentarza: ZamościakTreść komentarza: co ci się nie POdoba ubeku ?Data dodania komentarza: 12.08.2022, 11:39Źródło komentarza: Zamość: Solidarna Polska “W obronie chrześcijan”Autor komentarza: PfffTreść komentarza: Większych bzdur dawno nie słyszałem, aż jakoś ciężko mi to nawet skomentować, lepiej przemilczeć głupotę władz....Data dodania komentarza: 12.08.2022, 11:14Źródło komentarza: Tomaszów Lubelski: Zbudowali obwodnicę. Kierowcy nie potrafią z niej korzystaćAutor komentarza: XyzTreść komentarza: Ortografia u pani leży, pani Kasiu ;)Data dodania komentarza: 12.08.2022, 11:12Źródło komentarza: Pride of Poland 2022. Jakie konie idą na sprzedaż podczas sławnej aukcji. ZdjęciaAutor komentarza: NiepoprawnyTreść komentarza: Znowu zoo zawitało do Zamościa jak nie z lewa to z prawaData dodania komentarza: 12.08.2022, 10:20Źródło komentarza: Zamość: Solidarna Polska “W obronie chrześcijan”Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Wypowiedziała się fachowiec Miziuk. Szlag mnie trafia niekompetencja rządzących. Aby wyprowadzić ruch po za miasto trzeba dobudować dwa zjazdy z obwodnicy na Ulchówek i Łaszczówke, dopiero wtedy można myśleć o zamknięciu ronda.Data dodania komentarza: 12.08.2022, 10:03Źródło komentarza: Tomaszów Lubelski: Zbudowali obwodnicę. Kierowcy nie potrafią z niej korzystaćAutor komentarza: JannowakaTreść komentarza: nikt nie zauważa że obwodnica jest dla mieszkańców nie korzystna.... z niektórych punktów to trzeba jechać albo m8 kim do Bełżca lub z 6 na ul. Łaszczowiecką a do centrum z każdego zakątka miasta jest maks 3 do 4 km... brak wlotów na ulicy Listopadowej i ściegiennego zamknęło funkcjonalność dla mieszkańców i tyle... obwodnica nie służy miastu... obwodnica służy Tranzytowi...Data dodania komentarza: 12.08.2022, 09:12Źródło komentarza: Tomaszów Lubelski: Zbudowali obwodnicę. Kierowcy nie potrafią z niej korzystać