Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 12:49

Jak dbać o swojego czworonożnego przyjaciela?

Wiele osób traktuje psy jak członków rodziny. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż pies od dawna uznawany jest za najwierniejszego przyjaciela człowieka. Decydując się na psa, trzeba wiedzieć, jakie warunki należy mu zapewnić. Dowiedz się, jak dbać o swojego czworonożnego przyjaciela.
  • 08.06.2022 11:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jak dbać o swojego czworonożnego przyjaciela?

1. Czy każdy powinien mieć czworonożnego przyjaciela?

2. Jak dbać o swojego czworonożnego przyjaciela?

Jeśli chodzi o psa, to wymaga on (tak samo zresztą, jak człowiek) troskliwej opieki. Trzeba mu zapewnić nie tylko wygodne posłanie. Potrzebna jest odpowiednia karma (sucha lub mokra). Opiekun musi zdawać sobie sprawę z tego, że psu potrzebna jest codzienna aktywność fizyczna (długie spacery to coś, o czym marzy każdy pies). Z czworonożnym przyjacielem raz na jakiś czas trzeba chodzić do weterynarza (szczepienia obowiązkowe i dodatkowe, na przykład przeciw chorobom zakaźnym). Właściciele mają obowiązek leczenia psa u weterynarza, gdy pies zachoruje. Czasami z lekarzem weterynarii trzeba spotykać się w nocy (stany nagłe). Porady o tym, jak opiekować się czworonogiem, poznasz na stronie Pupilek.pl.

Czy każdy powinien mieć czworonożnego przyjaciela?

Ogólnie rzecz biorąc, opiekunem zwierząt domowych powinna być osoba, która po prostu kocha swojego psa i jest w stanie wiele dla niego zrobić. Pies powinien być świadomym wyborem (nie jest maskotką, którą można odstawić na półkę). Dla psa trzeba mieć czas — chodzi o zabawę z psem, spacery (nie tylko wyjście na 5 minut na osiedlowy skwerek). Ważną sprawą są finanse — wydatki na pupila nie są małe (chyba że jest to pies taki jak york). Czworonogowi trzeba zapewnić właściwą dietę — karmę można kupić w sklepie zoologicznym (nie podaje się jedzenia przeznaczonego dla ludzi). W wyprawce dla psa powinny być też szczotki i grzebienie. Jeśli chodzi o kąpiel psa, a także zabiegi takie jak dbanie o uszy, są możliwości robienia ich poza domem (w salonie dla psów). Troszcz się też o uzębienie psa.  

Swojego pupila można kupić z hodowli (pies rasowy) lub można go adoptować ze schroniska (ludzie coraz chętniej pomagają bezdomnym psom właśnie poprzez adopcję). Zapraszając do domu psa, musisz liczyć się z tym, że znajdziesz sierść na dywanie. 

Jak dbać o swojego czworonożnego przyjaciela? 

Czworonożny przyjaciel może mieć różne potrzeby na każdym etapie swojego życia. Spacer ze szczeniakiem to niekończąca się zabawa. Natomiast pies senior nie będzie już skory do zabawy — zdecydowanie bardziej będzie go interesował sam spacer. Konieczne jest kupienie odpowiedniej obroży lub szelek oraz smyczy (kaganiec też powinien być na wyposażeniu). Na spacerze czyhają na psa zagrożenia takie jak kleszcze — pamiętaj o tym, by zabezpieczyć psa przed insektami, które mogą wywołać poważne stany chorobowe psa. Mogą to być krople wylewane na karku lub preparaty do połykania. Podawaj tabletki, które niszczą pasożyty (weterynarz zaleci częstotliwość ich podawania). 

Czy wiesz, jak nazwać małego, a jak dużego psa? Użyj swojej wyobraźni — nadaj psu imię, które najbardziej pasuje do jego urody lub charakteru. Jeśli masz życzenie, możesz mieć więcej czworonogów w domu. 

--- Artykuł sponsorowany ---