Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 15:55

Nowoczesny licznik prądu – objaśniamy jak działa

Są dziedziny życia, w których postęp dokonuje się niemal niezauważenie. Na co dzień nie zaprzątamy sobie głowy takimi kwestiami jak to, w jaki sposób działa zwykły licznik, który każdy z nas ma w swoim domu. A jak się okazuje, nowinki w tym zakresie mogą bardzo ułatwić nasze życie.
  • 27.05.2022 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Nowoczesny licznik prądu – objaśniamy jak działa

Licznik prądu, który pomaga oszczędzać

Klasyczny licznik, nazywany także indukcyjnym, to charakterystyczne urządzenie z obracającą się tarczą i wskaźnikiem w postaci bębenka z cyframi. Nowszy, elektroniczny model nie tylko lepiej wygląda, ale także posiada przydatne funkcje. Za jego pomocą możemy monitorować zużycie energii w różnych taryfach – jeśli korzystamy np. z tańszej taryfy nocnej. Na tym nie koniec, bo posiadając najnowszy, tzw. inteligentny licznik prądu, możemy śledzić zużycie energii elektrycznej na żywo – korzystając z panelu klienta dostarczonego przez operatora energetycznego. Dodatkowe funkcje to monitorowanie parametrów sieci – np. pomiar napięcia i automatyczne sygnalizowanie nieprawidłowości.

Jak odczytać wskazania elektronicznego licznika prądu?

Ktoś, kto pierwszy raz ma do czynienia z nowoczesnym licznikiem może mieć chwilę zwątpienia przystępując do odczytu. Na wyświetlaczu widać bowiem nie tylko aktualne wskazania, ale także dodatkowe informacje. W dodatku, aby rozszyfrować przekaz konieczna jest znajomość kilku podstawowych kodów.

Najpopularniejsze modele liczników elektronicznych pokazują nie tylko całkowite zużycie energii – tak jak urządzenia starego typu. Możemy również analizować pomiar dla każdej z taryf i odczytywać dodatkowe informacje.

Kod wyświetlany jest z lewej strony ekranu. Najczęściej zobaczymy tam ciąg cyfr 1.5.8.0 – oznacza to, że po prawej stronie wyświetlacza prezentowane jest całkowite zużycie prądu, liczone od momentu montażu licznika. Dwa kolejne kody przypisane są do poszczególnych taryf. Kod 1.5.8.1 oznacza taryfę dzienną, z kolei ciąg 1.5.8.1 – taryfę nocną, czyli poza szczytem.

Nowoczesny licznik prądu – dodatkowe funkcje

Możliwości współczesnych liczników to także ewidencjonowanie energii płynącej w obu kierunkach. Jest to szczególnie istotne w przypadku domów wyposażonych w panele fotowoltaiczne. Aby oddawać nadwyżkę produkowanej energii do sieci, konieczne jest posiadanie dwukierunkowego licznika. Urządzenie rejestruje to, ile prądu pobieramy z sieci, a ile produkuje nasza instalacja fotowoltaiczna. To pozwala precyzyjnie obliczyć faktyczne zużycie prądu.

Wskazania możemy kontrolować na bieżąco. Dwukierunkowy licznik prądu działa w oparciu o ten sam schemat, co konwencjonalne urządzenie. Także i tu mamy do czynienia z kodami OBIS, przypisanymi do poszczególnych funkcji. I tak, jeśli interesuje nas całkowite zużycie energii to odczytujemy wartość podaną za kodem 1.8.0. Z kolei aby sprawdzić ile prądu oddaliśmy do sieci, musimy odczytać cyfry wyświetlane obok kodu 2.8.0. Wystarczy chwila aby się z tym oswoić, a kolejne odczyty będziemy już przeprowadzać niemal automatycznie.


 

--- Artykuł sponsorowany ---