Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Sobota, 2 lipca 2022 01:41

Medale odlewane - historia medalierstwa w Polsce

Medale to wyjątkowe odznaczenia, które od setek lat są wykorzystywane jako uroczysta nagroda dla osób zasłużonych. Jaka jest historia medali odlewanych i kiedy upowszechniły się one na dobre w Polsce?
  • 16.05.2022 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Medale odlewane - historia medalierstwa w Polsce

Krótka historia medalierstwa

Historia medalierstwa sięga czasów starożytnych, bowiem zaczęto je odlewać w mniej więcej tym samym czasie, gdy upowszechniło się wybijanie monet. Nie dysponowano wtedy specjalistycznym sprzętem, dlatego też wybicie pojedynczego medalu zajmowało sporo czasu. Każdy krążek był całkowicie unikatowy, natomiast medale wręczane były głównie osobom zasłużonym. W XVI wieku medalierstwo dotarło także do Polski - tutaj również krążki wręczano jedynie w wyjątkowych przypadkach, osobom wybitnie zasłużonym dla kraju. W przeciwieństwie do czasów obecnych, medale nie stanowiły nagrody w zawodach sportowych. Te odbywały się jedynie lokalnie, a udział w nich brali wojskowi. W czasach rozbiorów medale wręczane były osobom, które walczyły z okupantem - często krążki przyznawane były jako odznaczenia pośmiertne. Dopiero w XX wieku medale zaczęły cieszyć się popularnością wśród sportowców, którzy po dziś dzień mogą otrzymywać je jako nagrodę za zajęcie miejsc na podium. Najcenniejsze są oczywiście medale olimpijskie, po które chciałby sięgnąć każdy, uprawiający zawodowo sport. Niemniej jednak krążek można zdobyć również podczas zawodów o charakterze lokalnym.

Medale w Polsce - wyłącznie na zamówienie

Dziś producenci medali dysponują szerokim parkiem maszynowym, który w znaczącym stopniu usprawnia pracę. Nie oznacza to jednak, że medale na zamówienie wykonywane są według jednego, określonego projektu. Wręcz przeciwnie, bowiem każdy klient może dostarczyć go we własnym zakresie, uwzględniając najważniejsze dla siebie elementy. Co istotne, medale odlewane na zamówienie charakteryzuje bardzo wysoka jakość wykonania i dbałość o detale. Kultywowanie ponad 400-letniej tradycji polskiej sztuki odlewniczej sprawia, że każdy krążek wygląda niezwykle elegancko i prezentuje się okazale. Warto mieć na uwadze, że w ostatnim czasie popularna stała się masowa produkcja medali, która nie ma nic wspólnego z krążkami odlewanymi na zamówienie. Tego typu produkty można zakupić w różnego rodzaju sklepach z pamiątkami, jednak w rzeczywistości ze słowem "medal" łączy je jedynie nazwa. Produkcja masowa upowszechniła się w Polsce, lecz osoby, którym zależy na wyjątkowej jakości krążków, wciąż decydują się wykonać je na zamówienie. Wszystko dlatego, że tego typu medale mogą zawierać elementy personalizacji - imię i nazwisko obdarowanego, nazwę instytucji wręczającej medal, datę i miejsce wręczania krążku. Medale na zamówienie można wręczać przy różnych okazjach. Medal stał się jedną z najwyższych form wyróżnienia, jednak aby spełniał on swoją rolę, powinna charakteryzować go najwyższa jakość wykonania. 

Sprawdź ofertę polskiego producenta medali na zamówienie, firmę MCC Medale.

--- Artykuł sponsorowany ---


KOMENTARZE
Autor komentarza: AntypisTreść komentarza: Co za debilizm miliony wydawać na 20 metrowy beton wał na wale przeznaczycie te pieniądze na skate park będzie więcej atrakcjiData dodania komentarza: 01.07.2022, 22:56Źródło komentarza: Wolica Śniatycka: To będzie ogromny pomnik! Czy zostanie atrakcją turystyczną?Autor komentarza: SzwagierTreść komentarza: No niestety. Miączyn nie do ruszenia hahahaData dodania komentarza: 01.07.2022, 20:14Źródło komentarza: Kto odchodzi? Kto przychodzi? Zmiany w parafiach w regionie [LISTA]Autor komentarza: Mieszkaniec gminyTreść komentarza: Jestem bardzo Ciekaw kto stał za powstrzymaniem zamknięcia szkoły. Rodzice dzieci uczących się w łączonych klasach czy bardziej pracownicy szkoły. Nawiązując do informacji jakie zabrałem na ten temat najbardziej niezadowolony jest jeden Pan który miał w szkole 2 ( woźny, palacz) praca pod domem... Żyć nie umierać... Ale szkoda tych dzieci które były opóźnione poprzez łączone klasy. PozdrawiamData dodania komentarza: 01.07.2022, 19:22Źródło komentarza: W gminie Tarnawatka zostaje tylko jedna szkołaAutor komentarza: Waldek KusTreść komentarza: Artysta Łukasz kiedyś śpiewał na różny.ch scenach i dorobek ma bardzo bogaty, miło, że dotarł też do HrubieszowaData dodania komentarza: 01.07.2022, 17:03Źródło komentarza: Hrubieszów: Łukasz Zagrobelny zagra na powitanie wakacjiAutor komentarza: Waldek KusTreść komentarza: Teraz Złoci Jubilaci do godów Dębowych to już szybko zleci, Wszystkim zdrowia życzę.Data dodania komentarza: 01.07.2022, 16:47Źródło komentarza: Gorajec/Dzielce: Złote pary na złotych godachAutor komentarza: Szkolny kabaretTreść komentarza: No właśnie. Dobry uczeń nauczy się bez korepetycji. Bo jest dobry.Data dodania komentarza: 01.07.2022, 16:39Źródło komentarza: Korepetycje nasze drogie. Rodzice słono płacą za dokształcanie swoich dzieci