Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 12:01

Praca w Zamościu – gdzie szukać pracy?

Pod względem liczby mieszkańców Zamość jest drugim miastem w województwie lubelskim. Jak ten ośrodek wypada pod względem miejsc pracy? Jakich pracowników poszukują pracodawcy z Zamościa?
  • 21.10.2021 14:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Praca w Zamościu – gdzie szukać pracy?

Rynek pracy w Zamościu – charakterystyka

Zamość na siedzibę wybierają głównie firmy małe i średnie – dużych podmiotów gospodarczych jest tu zaledwie kilka. Aby zaktywizować region, kilka lat temu stworzono Specjalną Strefę Ekonomiczną Euro-Park Mielec. Aktualnie na jej obszarze działają zakłady specjalizujące się w produkcji m.in. pokryć dachowych.

Z uwagi na rolniczy charakter regionu, na terenie Zamościa działa kilka firm skupujących płody rolne. Należą do nich m.in. Zamojskie Zakłady Zbożowe czy zakład Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej Krasnystaw. To podmioty, które tworzą na obszarze miasta nowe miejsca pracy i zatrudniają pracowników różnych szczebli – zarówno wykwalifikowanych, jak i wykonujących proste prace fizyczne.

Wielu mieszkańców Zamościa znajduje zatrudnienie w handlu. Na terenie miasta ta branża jest mocno rozwinięta – funkcjonują tu liczne punkty handlowo-usługowe, supermarkety i hipermarkety. Sprzedawcy znajdują też zatrudnienie w centrach handlowych.

W sierpniu 2021 r. przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w województwie lubelskim wyniosło 4948,90 zł.

Bezrobocie w Zamościu spada

Z danych Powiatowego Urzędu Pracy w Zamościu wynika, że sytuacja w powiecie zamojskim poprawia się – w bazie urzędu z miesiąca na miesiąc figuruje coraz mniej osób pozostających bez zatrudnienia. Stopa bezrobocia w bieżącym roku wynosiła:

  • Styczeń – 9,7 proc.
  • Luty – 9,6 proc.
  • Marzec – 9,4 proc.
  • Kwiecień – 9,2 proc.
  • Maj – 8,9 proc.
  • Czerwiec – 8,6 proc.
  • Lipiec – 8,5 proc.

Spadek stopy bezrobocia ma związek z polepszającą się sytuacją na rynku, w tym wsparciem otrzymywanym przez pracodawców na utrzymanie dotychczas stworzonych miejsc pracy. Jednak nie we wszystkich branżach równie łatwo o posadę.

Gdzie szukać pracy w Zamościu?

Każda osoba bezrobotna może liczyć na wsparcie doradców z urzędu pracy. Jednak znalezienie zatrudnienia za pośrednictwem tej instytucji nie zawsze odbywa się szybko. Urzędy nie mają monopolu na oferty pracy. Co więcej, nie każdy pracodawca z powiatu zamojskiego współpracuje z PUP. Właśnie dlatego warto poszukiwać pracy również we własnym zakresie.

Z pomocą w znalezieniu zatrudnienia na terenie Zamościa przychodzą serwisy z ogłoszeniami o pracę. Przykładowe oferty są dostępne na stronie https://www.gowork.pl/praca/zamosc. Korzystanie z tego serwisu jest intuicyjne, a użytkownik może filtrować ogłoszenia, precyzując np. stanowisko, które go interesuje.

Kogo poszukują pracodawcy z Zamościa?

Dla osób rozważających przeprowadzkę do Zamościa istotne mogą być konkluzje publikacji „Barometr zawodów”, w której przedstawiona została prognoza sytuacji w różnych zawodach. Zarówno w powiecie zamojskim, jak i samym Zamościu lista zawodów deficytowych nie jest długa. W 2021 r. pracowników poszukują głównie następujące branże:

  • Praca czeka na diagnostów samochodowych i mechaników pojazdów samochodowych.
  • Poszukiwane są fryzjerki i kosmetyczki.
  • Odzieżowa. Pracowników produkcji odzieży oraz krawcowych poszukują działające w regionie firmy odzieżowe.

Problemów ze znalezieniem zatrudnienia nie powinni mieć również kierowcy autobusów i pojazdów ciężarowych, operatorzy sprzętu do robót ziemnych i ślusarze. Poszukiwane są też pielęgniarki i położne.

Jednocześnie na liście zawodów deficytowych w Zamościu znaleźli się m.in. specjaliści rolnictwa i leśnictwa, rolnicy i hodowcy oraz pracownicy związani z branżą turystyczną – np. organizatorzy obsługi turystycznej.

Materiał Partnera