Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 kwietnia 2024 17:54
Reklama Baner reklamowy FOOD P

Bronisław Przyłuski – poeta niezłomny

W Polsce cenzura nie pozwalała na druk jego poezji. Ceniony na emigracji Bronisław Przyłuski w Polsce był nieznany. W piątek 27 kwietnia w Siemierzu (gm. Rachanie), gdzie urodził się poeta, odbędzie się uroczystość "Bronisław Jan Przyłuski Poeta Niezłomny".
Bronisław Przyłuski – poeta niezłomny
Bronisław Przyłuski, Londyn 1970 rok

Autor: Fot. ze zbiorów R.Gaździk

Bronisław Przyłuski urodzony 9 lutego 1905 roku w Siemierzu był synem Felicjana Przyłuskiego i Bronisławy z Wysoczańskich, której rodzice mieli majątek w Siemierzu.

W niepodległej Polsce Bronisław Przyłuski został kapitanem Wojska Polskiego. W czasie kampanii wrześniowej ze swoim dywizjonem walczył w składzie Samodzielnej Grupy Operacyjnej "Polesie" gen. Franciszka Kleeberga. Za czyny bojowe Przyłuski odznaczony został orderem Virtuti Militari. Po bitwie pod Kockiem dostał się do niewoli. W oflagu spędził resztę wojny.

Po wojnie Przyłuski był redaktorem Radia Wolna Europa, dramaturgiem, pisarzem, a przede wszystkim poetą szeroko docenianym na emigracji. W Polsce jego twórczość była prawie nieznana, bo cenzura nie zezwalała na druk jego wierszy, nie publikowano jego życiorysu. Dopiero 7 lat po śmierci Przyłuskiego, w 1987 roku zezwolono na druk tomiku wierszy w Państwowym Instytucie Wydawniczym. Renesans jego twórczości rozpoczął się ponad dekadę temu.

Zapomnianego poetę postanowili przypomnieć regionaliści ze Stowarzyszenia Miłośników Siemierza. W działania włączył się wójt gminy Rachanie. Efektem jest uroczystość "Bronisław Jan Przyłuski Poeta Niezłomny", która odbędzie się 27 kwietnia w Siemierzu.

Więcej przeczytasz w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AlexTreść komentarza: Widać, że hotel nie jest już dochodowy...szukają nowego źródła utrzymania a określanie go luksusowym to nadużycie. Kasyno to tylko problemy.Data dodania komentarza: 23.04.2024, 14:09Źródło komentarza: Nie będzie kasyna w Hrubieszowie. Radni zagłosowali "przeciw"Autor komentarza: aiTreść komentarza: efekt tuska wszędzie - nawet w Hrubieszowie, a po co pociąg jak mamy go w berlinie :)))Data dodania komentarza: 23.04.2024, 12:44Źródło komentarza: Pociąg z Hrubieszowa do Wrocławia zagrożony. Nieoficjalne plany likwidacjiAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Pan burak jako proboszcz doskonale wie ile dzieci zwłaszcza chłopców idzie do pierwszej komunii.Data dodania komentarza: 23.04.2024, 11:06Źródło komentarza: Zbliża się sezon komunijny. I liczenie wydatków. 250 zł od talerzyka to początekAutor komentarza: Bolszewickie mediaTreść komentarza: "I dodaje, że w klasie jej córki jest 19 dzieci. A do komunii idą 4 klasy. I od każdego dziecka jest 1000 złotych.". Naprawdę ? Dotychczas wasza bolszewicka narracja była taka, że mało kto uczęszcza na religię. Coś jesteście chorągiewkami towarzyszeData dodania komentarza: 23.04.2024, 09:25Źródło komentarza: Zbliża się sezon komunijny. I liczenie wydatków. 250 zł od talerzyka to początekAutor komentarza: KateTreść komentarza: Nie chcesz nie dawaj nie znasz wszystkich szczegółów to nie zabieraj głosu Gdyby nie potrzebowali to by nie zbieraliData dodania komentarza: 23.04.2024, 06:20Źródło komentarza: Płoskie: Warsztat Bra-Tek spłonął. Kto dołoży cegiełkę do odbudowy?Autor komentarza: EhhTreść komentarza: To co juz prawka nie zabieraja? Czy to jakies ulgi !?Data dodania komentarza: 22.04.2024, 22:32Źródło komentarza: Gm. Tomaszów: Pirat drogowy w Jezierni. Miał 200 km/h na liczniku
Reklama
Reklama