Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 04:10
Reklama

Bełżec: W palmy trzeba włożyć serce

Aż 15,5 metra liczyła palma wielkanocna uwita przez KGW Bełżec II. Palmy małe i duże, tradycyjne i oryginalne można było zobaczyć w Niedzielę Palmową w Bełżcu.
Bełżec: W palmy trzeba włożyć serce

O wiciu palmy trzeba pomyśleć już wiosną. Nasuszyć kwiatów, ziół, traw i zbóż. Trzeba  zerwać i ususzyć skrzyp polny, tasznik, krwawnik, dziurawiec. Im bardziej kolorowo, tym lepiej.  Podstawą palm są bowiem suszki i bazie.

Wicie zaś palmy zaczyna się od góry trzonka stanowiącego kręgosłup palmy i stopniowo schodzi się do dołu tak, aby zakrywać łodygi kolejnych warstw. Generalnie są dwa sposoby wicia plam. Pierwszy, polegający na tym, że cylindrycznie owija się tyczkę kolejnymi warstwami np. bukszpanem, zbożem, kwiatami, trawami i znowu bukszpanem. Jest też drugi sposób. Panie z ziół i traw plotą długie warkocze i owijają nimi w sposób krzyżowy tykę. Ważne jest też zakończenie palmy. Niektóre gospodynie na jej szczycie umieszczają fantazyjne rozety, inne kończą owijkami z juty.

 – W wiciu palm najważniejsze jest włożone w to serce i czas – mówi Jolanta Kuśmierz, szefowa KGW "Niezapominajki" z Rybnicy w gm. Susiec.

Przepiękne palmy można było zobaczyć w niedzielę palmową w Bełżcu podczas XXI edycję Konkursu na Palmę Wielkanocną, którego organizatorem jest Gminny Ośrodek Kultury w Bełżcu.

 – Tradycyjnie też ulicami Bełżca przeszła procesja palmowa do kościoła Matki Bożej Królowej Polski, gdzie odbyła się uroczysta msza święta i ogłoszenie wyników konkursu – mówi Karolina Janik, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Bełżcu.

Do konkursu zgłoszono 22 palmy, wykonane przez panie z kół gospodyń wiejskich, dzieci i młodzież z powiatu tomaszowskiego w czterech kategoriach. Jury w składzie Agata Piwko,Wiesław Wielgosz i Karolina Janik oceniało wygląd, estetykę, staranność i dokładność wykonania, a przy palmach nietypowych wysokość i pomysłowość wykonania, a także zastosowanie nowych wzorów i niepowielanie poprzednich pomysłów.

W kategorii palm wysokich, tradycyjnie wykonanych z naturalnych materiałów, I miejsce zajęła palma KGW Bełżec I (4,2 m), drugie miejsce KGW "Brzezinianki" (8 m), trzecia miejsce przyznano palmom wykonanym przez sołectwo Chyże (12 m) i KGW Zadnoga (9,3 m).

Więcej przeczytasz w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: I tak toTreść komentarza: Wezcie ukraincow do roboty, duzo nie biora 50zl za godzineData dodania komentarza: 18.04.2024, 15:32Źródło komentarza: Znowu słychać lament plantatorów. Boją się o zbiór truskawekAutor komentarza: CyrkTreść komentarza: Takie czasy, sępić, żebrać a ubezpieczyc budynku to szkoda bylo, a przeciez to biznes, wiec stac bylo.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 15:24Źródło komentarza: Płoskie: Warsztat Bra-Tek spłonął. Kto dołoży cegiełkę do odbudowy?Autor komentarza: fezóJTreść komentarza: Demokratycznie to TfuSSk rolników napierd,lał i dalej będziemy pluli na niemca pluskwo faszystowska.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 15:22Źródło komentarza: Pociąg z Hrubieszowa do Wrocławia zagrożony. Nieoficjalne plany likwidacjiAutor komentarza: PfffTreść komentarza: Moze im jeszcze pomniki postawcie. Chcieli taliej pracy to maja. Jak babcia klozetowa wpusci bezdomnego za darmo gdy ma sraczke, to tez bedzie pozowac na bohatera? Żałosne.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 15:21Źródło komentarza: Znaleźli zakrwawione ciało. To oni podjęli walkę o życieAutor komentarza: POyebyTreść komentarza: Danke main furer Deuschland zug Breslau kaput w POdziękowaniu oficer Sztazi TW Oskar vel konDonek.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 15:17Źródło komentarza: Pociąg z Hrubieszowa do Wrocławia zagrożony. Nieoficjalne plany likwidacjiAutor komentarza: szkoda goTreść komentarza: a na co zmarł Piotr Łachno?Data dodania komentarza: 18.04.2024, 14:53Źródło komentarza: Znaleźli zakrwawione ciało. To oni podjęli walkę o życie
Reklama
Reklama