Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 kwietnia 2024 08:17
Reklama

Zamość: Żyjemy jak na zapadłej wsi

Mieszkańcy domów stojących przy ulicy Braterstwa Broni domagają się obniżenia podatków od swoich działek i nieruchomości. Jak tłumaczą, regularnie i od lat płacą je w wyznaczonych kwotach... i nic z tego dla nich nie wynika. Ich pismo do prezydenta Zamościa można odczytać jako formę obywatelskiego protestu. Bo kłopotem jest nie tylko pełna wertepów droga.
Zamość: Żyjemy jak na zapadłej wsi

Ulica Braterstwa Broni znajduje się na skraju miasta (na os. Karolówka – przyp. red.). Część działek i budynków stoi tam na terenie Zamościa, reszta w gminie Zamość – tłumaczy jeden z właścicieli nieruchomości przy ul. Braterstwa Broni. – O co nam chodzi? Brakuje u nas niemal wszystkiego: utwardzonej drogi, chodników, kanalizacji, oświetlenia itd. Jednak ludzie żyjący w gminie płacą przynajmniej o połowę niższe podatki niż ci z miasta. To niesprawiedliwe, my też tak chcemy. Stąd nasze pismo do prezydenta.    

Mieszkańcy mają dość

O kłopotach mieszkańców domów stojących przy ulicy Braterstwa Broni pisaliśmy wielokrotnie. Chodzi głównie o dziurawą, pełną wertepów nawierzchnię drogi, przy której mieszkają. O wybudowanie tam normalnej, asfaltowej nawierzchni ci ludzie proszą zamojski magistrat od 1995 r. Pisma z petycjami słali do kolejnych prezydentów i gdzie się tylko dało (m.in. do radnych czy przewodniczących osiedli). Wprawdzie, po ich interwencjach, co jakiś czas największe dziury w owej żużlowej drodze zasypywano i równano, ale po deszczach robiły się zwykle jeszcze większe. 

Wyglądało jednak na to, że coś się może zmienić. W 2016 r. na ul. Braterstwa Broni przeprowadzono solidniejszy, bardziej kompleksowy remont traktu (pojawił się np. wał, który nawierzchnię utwardził i "scalił"). Przy ulicy ustawiono także znaki drogowe, które zakazywały wjazdu na drogę pojazdów cięższych niż 3,5 tony. Takie zasady nadal obowiązują. Niestety, ten zakaz bardzo często jest przez kierowców ciężkich pojazdów łamany (o czym pisaliśmy w październiku ub. roku). Swoje robią też ulewne deszcze czy np. lód. Efekt? 

– Ulica Braterstwa Broni znowu jest pełna wertepów i wielkich dziur – mówi Kazimierz Fusiara, właściciel jednej z okolicznych działek. – Część z nich jest teraz przysypana śniegiem, ale to niczego nie zmienia... Naprawdę okoliczni mieszkańcy mają już tego dość.  

Lista kłopotów jest znacznie dłuższa. Dlatego mieszkańcy domów stojących przy ul. Braterstwa Broni oraz sąsiedniej: z ulicy Józefa Chełmońskiego napisali na początku lutego list do prezydenta Zamościa. Podpisało go 19 właścicieli znajdujących się tam nieruchomości. Wszyscy domagają się obniżenia kwoty podatków, do wysokości tych, jakie są pobierane w gminie Zamość. Jak swój wniosek argumentują? 

"Kwota już od wielu lat płaconych podatków nie przekłada się na nasz oczekiwany standard infrastruktury" – czytamy w tym piśmie. "W szczególności nie mamy (odpowiednio utwardzonej) drogi dojazdowej, oświetlenia, infrastruktury kanalizacyjnej, wodociągowej, telekomunikacyjnej, ani też żadnych innych udogodnień (jeden z mieszkańców tłumaczył, że chodzi o chodniki, ścieżki rowerowe czy place zabaw – przyp. red.). Jedyne co nas wyróżnia od mieszkańców gminy wiejskiej, to adres zamieszkania". 

A dalej w piśmie tłumaczą: "Płacimy podatki jak w mieście, a mieszkamy jak na zapadłej wsi" – czytamy w tym dokumencie. "Słowo zapadłej jest tutaj użyte świadomie, ponieważ na wsiach dobrze obsługiwanych przez gminy wiejskie jest już w olbrzymiej większości infrastruktura, o której wyżej".

Więcej przeczytasz w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zamostek 23.02.2018 07:49
za*** ma takie uroki ,miasto upadłe pensje urzędasy tylko brać potrafio

d 22.02.2018 12:03
To mieszkańcy miast się złoszczą. I proszą władze miasta o pomoc, czyli o inwestycję na terenie miasta. Niech więc zamojscy urzędnicy robią swoje. Co ma tu wójt do rzeczy? (I jego wybieranie lub nie).

paulo900 22.02.2018 10:10
ludzie mamy 21 wiek na wsiach lepiej drogi wyglądają , są oświetlenia i gdzie nigdzie chodniki a to tylko wstyd i chanba w tych czasach dla miasta zamośc ja mieszkam na wsi 12 km od zamoscia nic tu nie brakuje sa chodniki ,asfalt ,i oswietlenia na wszystkich ulicach mozna mozna ?

Gość 22.02.2018 06:41
Ta sama sytuacja na ul Lwowskiej granica z Kalinowicami

Miesz_br_br 22.02.2018 10:34
Problemem mieszkańców ulic leżących na granicy miasta jest "obstrukcja", "prymitywne cwaniactwo" wójta gm Zamość i brak jego współpracy z prezydentem miasta. Mieszkańcom gminy proponuję "podziękować" Gliwińskiemu w najbliższych wyborach i wybrać takiego wójta, który będzie współpracował z prezydentem miasta. Byłem członkiem delegacji, która w sprawie środków na budowę drogi prowadziła rozmowy pomiędzy wójtem, a prezydentem. Finał był taki, że na końcu długich rozmów wójt nas "oszukał". Ponieważ byłem jednym z członków delegacji, a wiec mam świadków, to mogę więc z pełną odpowiedzialnością zaapelować: "nie wybierajcie go już więcej".

jan 21.02.2018 15:01
ale jak kupowaliście działki za grosze to wiedzieliście że tam uzbrojenia nie ma, do kogo żal?

Asd 21.02.2018 21:30
W *** byłeś, gówno widziałeś janie

Miesz_br_br 22.02.2018 10:16
jan się urwał z ch....ki. Wszyscy mieszkańcy żyją tu od "dziada - pradziada". Mieszkali wówczas, kiedy jeszcze nie było ulicy Śląskiej, i później kiedy ją wybrukowano "kocimi łbami", a w miejscu dzisiejszej przychodni stomatologicznej była olbrzymia dziura po niemieckiej lotniczej bombie. Karolówka kończyła się na "Domu dziecka". W miejscu tej drugiej części Karolówki aż do posesji Ruczajewskiego było pole i stały sterty konopi. Infrastruktura była wówczas wszędzie taka sama, to znaczy nie było żadnej. Jeżeli przez następne 100 lat ma jej nie być, to "damy radę", tylko dlaczego mamy finansować ulice panom radnym M, lub Z na ich osiedlu z naszych podatków tylko dlatego, żeby oni ponownie zostali radnymi, "dożywotnio" pasożytowali dietami i pienili się bezproduktywnie na sesjach rady miasta. Jeden z radnych jak wczoraj czytałem to, "chodzi pod okapami dachów" oczekując kiedy mu spadnie sopel lodu na głowę, bo wówczas mógłby "przyłożyć" prezydentowi. To pokazuje "filozofię myślenia" radnych i przekłada się na gospodarowanie wspólnym majątkiem gminy. "tylko moja ulica, bo ja muszę być ponownie radnym", "tylko starówka" bo poza nią turysta nie pojedzie, etc. Kiedy I sekretarze partii wizytowali miasta przed Dożynkami, to tynkowano domy z jednej strony i co ? ma tak pozostać ???? Mieszkanie na "zadupiu" ma swój urok, można dobrze żyć, tylko dlaczego mamy płacić "haracz" na rzecz kogoś innego. Płacimy podwójnie: - raz w zwiększonych podatkach, - dwa: częstsze servisowanie samochodów, droższe opłaty za wywóz szamba, etc. jan, jak się nie wie, to lepiej jest nie zabierać głosu. Wprawdzie, to jest anonimowe, ale pozostanie ci "niesmak", że "znowu coś palnąłem trzy po trzy, ni z gruszki, ni z pietruszki".

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AlexTreść komentarza: Widać, że hotel nie jest już dochodowy...szukają nowego źródła utrzymania a określanie go luksusowym to nadużycie. Kasyno to tylko problemy.Data dodania komentarza: 23.04.2024, 14:09Źródło komentarza: Nie będzie kasyna w Hrubieszowie. Radni zagłosowali "przeciw"Autor komentarza: aiTreść komentarza: efekt tuska wszędzie - nawet w Hrubieszowie, a po co pociąg jak mamy go w berlinie :)))Data dodania komentarza: 23.04.2024, 12:44Źródło komentarza: Pociąg z Hrubieszowa do Wrocławia zagrożony. Nieoficjalne plany likwidacjiAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Pan burak jako proboszcz doskonale wie ile dzieci zwłaszcza chłopców idzie do pierwszej komunii.Data dodania komentarza: 23.04.2024, 11:06Źródło komentarza: Zbliża się sezon komunijny. I liczenie wydatków. 250 zł od talerzyka to początekAutor komentarza: Bolszewickie mediaTreść komentarza: "I dodaje, że w klasie jej córki jest 19 dzieci. A do komunii idą 4 klasy. I od każdego dziecka jest 1000 złotych.". Naprawdę ? Dotychczas wasza bolszewicka narracja była taka, że mało kto uczęszcza na religię. Coś jesteście chorągiewkami towarzyszeData dodania komentarza: 23.04.2024, 09:25Źródło komentarza: Zbliża się sezon komunijny. I liczenie wydatków. 250 zł od talerzyka to początekAutor komentarza: KateTreść komentarza: Nie chcesz nie dawaj nie znasz wszystkich szczegółów to nie zabieraj głosu Gdyby nie potrzebowali to by nie zbieraliData dodania komentarza: 23.04.2024, 06:20Źródło komentarza: Płoskie: Warsztat Bra-Tek spłonął. Kto dołoży cegiełkę do odbudowy?Autor komentarza: EhhTreść komentarza: To co juz prawka nie zabieraja? Czy to jakies ulgi !?Data dodania komentarza: 22.04.2024, 22:32Źródło komentarza: Gm. Tomaszów: Pirat drogowy w Jezierni. Miał 200 km/h na liczniku
Reklama
Reklama