Marszałek powróci do Zamościa

  • 14.11.2017, 06:00
  • mk
Marszałek powróci do Zamościa
W 99. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości władze miasta zachęcały wszystkich do zbiórki środków na rzecz odbudowy pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Zamościu. Plan jest taki, aby w przyszłym roku (czyli w setną rocznicę święta) przy ul. Piłsudskiego, przy Klubie Batalionowym, mógł stanąć pomnik Naczelnika.

Będzie to jedyny w Polsce pomnik Marszałka bez nakrycia głowy, słynnej czapki "maciejówki", a sam Marszałek będzie stał w rozpiętym płaszczu. Zachęcamy wszystkich do udziału w zbiórce pieniędzy na ten cel – mówi Tomasz Włodarczyk z Obywatelskiego Komitetu Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Zamościu.

2,5-metrową rzeźbę w piaskowcu wykona znany rzeźbiarz Marek Maślaniec – uczeń prof. Mariana Koniecznego i twórca m.in. pomnika trenera Kazimierza Górskiego na Stadionie Narodowym czy piosenkarza Tadeusza Nalepy w Rzeszowie. Sam cokół, na którym ma stać Józef Piłsudski, ma mieć 4,6 metra wysokości. 

Kiedy rzeźbiarz zakończy swoją pracę, pomnik Marszałka zostanie przekazany do huty. Tam zostanie odlany z brązu.

Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

mk
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe