Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 10:18
Reklama Baner reklamowy - firmy Północ Nieruchomości
Reklama baner wyborczy Michał Mulawa

Podwójny portret Zamojszczyzny: ZOO profesora Stefana Milera

Dzisiaj aż trudno uwierzyć, że w tym miejscu mógł kiedyś działać ogród zoologiczny. Pozornie ten niewielki fragment Starego Miasta w Zamościu się do tego po prostu nie nadaje.
Podwójny portret Zamojszczyzny: ZOO profesora Stefana Milera

Autor: archiwum

Ten niewielki skrawek Starówki (między ulicami Łukasińskiego, Akademicką, placem Stefanidesa a gmachem kościoła pw. św. Katarzyny) ma jednak niezwykłą "zoologiczną" historię. Jak to możliwe? Na pomysł założenia w tym miejscu ZOO wpadł Stefan Miler (ur. w 1888 r. w Kaliszu). Był on alpinistą, poetą, żołnierzem 1 pułku legionów, a od października 1916 r. także nauczycielem w zamojskim Realnym Gimnazjum Męskim, które mieściło się w gmachu dawnej Akademii Zamojskiej. W 1919 r. Miler zajął jeden z przyszkolnych placów (o powierzchni ok. 240 mkw.) i wraz z uczniami zaczął tam urządzać pierwszy w Polsce szkolny ogród zoologiczny (było to trzecie ZOO w Polsce: po Poznaniu i Wrocławiu). 
Najpierw znalazły się tam żółwie, węże oraz sarny. Potem pojawiły się także wilki, daniele, orzeł krzykliwy, sowy, papugi, lew, słynna niedźwiedzica Basia (w latach 1932-1954 urodziła aż trzydzieścioro potomków) oraz kilkadziesiąt innych gatunków zwierząt. 

(Fot. ze zbiorów Adama Gąsianowskiego. Więcej na ten temat w papierowym wydaniu Kroniki Tygodnia)



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner B1
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ?????Treść komentarza: A jak w okręgu nie ma lokalu wyborczego to co ?Data dodania komentarza: 28.03.2024, 16:02Źródło komentarza: Wybory samorządowe. Kandydaci na wójtów, burmistrzów w powiecie zamojskimAutor komentarza: Niesprawiedliwość.Treść komentarza: Mam wątpliwości, czy sprawcy zostaną ukarani za swój bestialski czyn. Biedny Eryk został napadnięty i ciężko pobity do tego stopnia,że leżał na ziemi. Na koniec jakby tego było mało dostał cios lub kilka w twarz.To tragiczne wydarzenie nagrywała i prawdopodobnie rozsyłała prowodyrka napadu. Jaki trzeba mieć charakter ,jakim trzeba być zwyrodnialcem,żeby dokonać takiego czynu ? Eryka ,młodego niewinnego człowieka nie ma już od roku.Czy jego tragiczna śmierć coś znaczy ? Czy doczeka się jakiejkolwiek kary ? Teraz jest ważniejsza ochrona sprawców? Czyż taki nieludzki czyn nie zasługuje na potępienie i karę ? Ludzie przecież młody niewinny człowiek został zakatowany a społeczeństwo dostaje informacje ze sądu, że sprawy są utajnione. Czy to się dzieje naprawdę ?Data dodania komentarza: 28.03.2024, 11:41Źródło komentarza: Zamość: Proces ws. śmierci Eryka za zamkniętymi drzwiamiAutor komentarza: PO to dnoTreść komentarza: Bolszewicy.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 10:45Źródło komentarza: Zmiany w pracach domowych i ocenach z religii. I to od razu po WielkanocyAutor komentarza: Jasio 1 cy.Treść komentarza: Rząd chce by dzieci były GŁUPIE na POziomie ich ministrów ! Nie może być obywatel mądrzejszy od ministry , głupi obywatel to obywatel łatwo dający się manipulować ! To taki typowy wyborca platformy obywatelskiej - tuman POspolity ! Na wzór szefa partii :)Data dodania komentarza: 28.03.2024, 10:42Źródło komentarza: Zmiany w pracach domowych i ocenach z religii. I to od razu po WielkanocyAutor komentarza: trwTreść komentarza: Ocena z religii nie była wliczana do średniej, kiedy ja chodziłem do liceum 30 lat temu. Widać jak kościół kat. rozszerzył swoje wpływy. Dobrze, że zostaną one należycie ukrócone.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 10:35Źródło komentarza: Zmiany w pracach domowych i ocenach z religii. I to od razu po WielkanocyAutor komentarza: BeckerTreść komentarza: Oby tym razem fontanna była sprawna dłużej niż kilka tygodni.... szczególnie w sezonie turystycznymData dodania komentarza: 27.03.2024, 20:41Źródło komentarza: Zamość: Ruszyły prace przy fontannie. W czerwcu ma już działać
Reklama
Reklama