Fakty i mity dotyczące diety i ćwiczeń

  • 10.10.2017, 05:40
  • wd
Fakty i mity dotyczące diety i ćwiczeń
Czy podczas odchudzania trzeba być ciągle głodnym? Czy same brzuszki wystarczą, żeby mieć talię osy? Na te i inne pytania specjalnie dla naszych czytelników odpowiadają eksperci: dietetyk Kinga Stopa i właściciele Fitness Platinium i Mrs.Sporty.

Poznajcie mity dotyczące diety i ćwiczeń, które obalają Dariusz Wojtkowski z Mrs.Sporty, Wojciech Inglot z Fitness Platinium i dietetyk Kinga Stopa.

5 MITÓW O ĆWICZENIACH:

1. Aby osiągać efekty, należy trenować codziennie.

2. Wykonując ćwiczenia mięśni brzucha, spalamy tkankę tłuszczową w tej okolicy.

3. Spacer lub praca w przydomowym ogródku wystarczą, aby zachować kondycję na długi czas i cieszyć się zdrowiem.

4. Każdy trening pozwoli nam wysmuklić i zbudować atrakcyjną sylwetkę.

5. Odżywki są tylko dla mężczyzn trenujących siłowo.

MIT 1: – Każda aktywność fizyczna pozwala nam osiągać efekty. Jeżeli nie mamy czasu to powinniśmy zarezerwować przynajmniej 1 godzinę dwa razy w tygodniu. Pozwoli to usprawnić pracę układu sercowo-naczyniowego oraz poprawić przemianę materii, z kolei poprzez pot usunąć z organizmu nagromadzone toksyny – tłumaczy Wojciech Inglot, właściciel Fitness Platinium, jednego z największych obiektów sportowych w Zamościu.

MIT 2: Wykonywanie klasycznych brzuszków nie wystarczy, by zlikwidować nagromadzoną tkankę tłuszczową w tej partii brzucha. Tak naprawdę należy angażować jak najwięcej partii mięśniowych, aby zwiększyć ilość miejsca, gdzie może być spożytkowana tkanka tłuszczowa. Ćwiczenia skoncentrowane na wyszczuplenie okolicy brzucha nie mają sensu, jeśli nie są połączone z kompleksowym treningiem aerobowym o charakterze ciągłym lub interwałowym i treningiem siłowym. – Na trening interwałowy prowadzony zawsze pod okiem instruktora zapraszamy do Mrs.Sporty – dodaje Dariusz Wojtkowski, właściciel Mrs.Sporty w Zamościu.

MIT 3: Niestety jak pokazują badania jest przeciwnie. Na zdrowie trzeba sobie zapracować. Przygodę ze sportem można zacząć w Mrs.Sporty, gdzie oferowany jest 30-minutowy trening dla całego ciała. Tam klasyczny trening aerobowy o umiarkowanej intensywności wypierany jest przez wydolnościowy trening interwałowy, w którym co kilka minut zwiększamy tempo ćwiczeń – mówi D. Wojtkowski.

MIT 4: Jak się okazuje można biegać na długich dystansach i mimo to mieć niezbyt proporcjonalną sylwetkę. Dzieje się tak dlatego, że bieganie poprzez angażowanie mięśni całego ciała pozwala wysmuklić sylwetkę, ale jej kompleksowo nie ujędrnia, powinno być ono uzupełnione m.in. treningiem siłowym. – W Fitness Platinium każdy uczestnik zajęć może liczyć na porady profesjonalnego trenera, który dobierze odpowiedni trening według potrzeb danej osoby – zapewnia W. Inglot.

MIT 5: – Każda aktywna fizycznie osoba powinna skorzystać z dodatkowej suplementacji wspomagającej trening. Począwszy od podstawowych witamin i minerałów, jak po i środki dobierane przez trenera pod konkretne potrzeby. Nie wszystkie z nich mają na celu budowanie masy mięśniowej, część z nich pozwoli przyśpieszyć regenerację powysiłkową, część przyśpieszyć proces spalania tkanki tłuszczowej – mówi W. Inglot z Fitness Platinium w Zamościu. 

5 MITÓW ŻYWIENIOWYCH:

1. Ostatni posiłek spożyj do 18!

2. Pieczywo i ziemniaki tuczą!

3. W odchudzaniu pomagają produkty typu "light".

4. Jaja podnoszą poziom cholesterolu.

5. Na diecie trzeba być głodnym!

MIT 1: Tak naprawdę, to nie godzina kolacji ma znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu i utraty zbędnych kilogramów, ale czas w jakim po spożyciu ostatniego posiłku pójdziemy spać. Ostatni posiłek powinniśmy zjeść na około 2-4 godzin przed planowanym snem. 

MIT 2: Żaden produkt sam z siebie nie spowoduje tycia, chyba że jest nieodpowiednio wkomponowany w naszą dietę lub zwyczajnie go nadużywamy. Dlatego nie ma sensu eliminować go z diety, nawet jeśli się odchudzasz. Kaloryczność ziemniaków wzrośnie, jeśli polejemy je tłuszczem i dodamy skwarki lub usmażymy frytki. Natomiast zamiast białego pieczywa można wybrać pieczywo razowe. 

MIT 3: Przed wyborem produktów typu "light" lub też "0% tłuszczu" przeczytaj etykietę! Niejednokrotnie może się okazać, że wartość kaloryczna takiego produktu nie różni się od kaloryczności produktu standardowego. A to za sprawą cukrów dodanych do takiego light produktu. Poza tym nie musisz zupełnie rezygnować z tłuszczu. Zazwyczaj wystarczy zwrócić uwagę na jakość tłuszczu i zastąpić tłuszcz pochodzenia zwierzęcego zdrowszym, roślinnym - tłumaczy dietetyk Kinga Stopa z poradni Mój Dietetyk w Zamościu.

 MIT 4: Jaja są jednym z bogatszych źródeł cholesterolu w żywności, jednak ich spożywanie nie podnosi poziomu cholesterolu LDL, bardziej znanego jako "zły cholesterol", ani całkowitego cholesterolu we krwi. 

MIT 5: Prawie każdemu odchudzanie kojarzy się z głodem, wyrzeczeniami, jałowym jedzeniem. Nic dziwnego. W internecie dostępny jest cały wachlarz diet, podczas stosowania których nietrudno o uczucie głodu. Ale dobrze zbilansowana, indywidualnie dopasowana dieta to taka, przy której czuje się szczęśliwym. Chudnąć bez głodu – to możliwe? Tak! Tylko musisz zaufać specjaliście, a nie doświadczać na sobie którejś z diet cud.

Artykuł sponsorowany

wd
Podziel się:
  • TAGI:


Pozostałe