Pożegnanie zasłużonych

  • 4.10.2017, 08:03 (aktualizacja 04.10.2017 20:37)
  • bn
Pożegnanie zasłużonych archiwum
Na tę uroczystość zaproszono najważniejsze osoby w państwie. Organizatorzy liczą także, że przybędą na nią tłumy mieszkańców Zamościa, Sitańca, Tyszowiec i m.in. Radecznicy. W piątek i sobotę (13 i 14 października) odbędą się uroczystości pogrzebowe Mariana Pilarskiego ps. Jar oraz Stanisława Biziora ps. Eam, żołnierzy Armii Krajowej i WiN.

Obaj żołnierze polskiego podziemia zostaną teraz godnie pochowani. Ceremonia odbędzie się w nietypowy, wyjątkowy na Zamojszczyźnie sposób. Szczątki "Jara" i "Eama" zostaną przewiezione tzw. szlakiem pamięci. 
13 października o godz. 9 szczątki obu żołnierzy zostaną wyprowadzone z Zakładu Medycyny Sądowej w Lublinie. O godz. 11 znajdą się w kościele parafialnym w Sitańcu. Następnie zostaną przewiezione do zamojskiego kościoła garnizonowego pw. Jana Bożego (początek pożegnania godz. 12). 

Z Zamościa kondukt wyruszy do tyszowieckiego kościoła parafialnego (uczestnicy konduktu znajdą się tam o godz. 15), a potem do świątyni w miejscowości Mokrelipie (pojawią się w niej o godz. 17.30). W tej świątyni szczątki pozostaną do następnego dnia (zostaną wystawione na katafalku).

W sobotę, następnego dnia kondukt wyruszy (o godz. 9) do klasztoru w Radecznicy. Przemaszeruje ulicami tej miejscowości. O godz. 11 w miejscowej Bazylice odbędzie się msza w intencji bohaterów. Następnie obaj zasłużeni żołnierze zostaną pochowani w miejscu honorowym, w jednej z klasztornych krypt (przy wejściu głównym).

Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.
 

bn
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
B
B 4.10.2017, 16:07
Mokrelipie piszemy razem

Pozostałe