Straż Graniczna świętuje z prezydentem. Andrzej Duda w Zamościu

  • 16.05.2017, 05:54 (aktualizacja 15.05.2017 16:52)
  • Bogdan Nowak
Straż Graniczna świętuje z prezydentem. Andrzej Duda w Zamościu Bogdan Nowak
Straż Graniczna obchodzi 26-lecie swojego powołania. Uroczystości z tej okazji zaplanowano na wtorek (16 maja). Odbędą się z wielką pompą. Swoje przybycie zapowiedział m.in. Andrzej Duda, prezydent RP (będzie gościem honorowym) oraz Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych.

Zapraszamy także wszystkich mieszkańców Zamojszczyzny. Część zamojskiego Rynku Wielkiego zostanie podczas uroczystości ogrodzona (ze względów bezpieczeństwa – przyp. red.), ale z innych miejsc tego placu będzie można całe wydarzenie obserwować – mówi Agnieszka Golias, rzecznik prasowy komendanta głównego Straży Granicznej. 

Prezydent i... piękne kobiety

Będzie się czym pochwalić. Straż Graniczna (została powołana 16 maja 1991 r.) zajmuje się ochroną granicy państwa o długości 3,5 tys. km: na lądzie i morzu. W jej skład wchodzi 14,8 tys. funkcjonariuszy oraz 3,4 tys. innych pracowników. Są oni odpowiedzialni także za kontrolę ruchu granicznego, legalności pobytu cudzoziemców oraz m.in. tropią przestępstwa dotyczące handlu ludźmi. Straż Graniczna jest jedną z najnowocześniejszych formacji mundurowych w naszym kraju i ma na swoim koncie wiele sukcesów. Jest zatem co świętować. 

Centralne obchody Święta Straży Granicznej odbędą się w Zamościu we wtorek. O godz. 11 zaplanowano mszę w Katedrze. Potem uczestnicy przejdą na Rynek Wielki. Tam ok. godz. 12.15  odbędzie się uroczysty apel połączony z promocją na pierwszy stopień oficerski Straży Granicznej (otrzyma ją ponad 80 funkcjonariuszy). Zaplanowano także wręczenie odznaczeń państwowych. 

Ważnym wydarzeniem będzie przyjazd Andrzeja Dudy, prezydenta RP. Nie jest to jego pierwsza wizyta w tym mieście. Odwiedził on Zamość na początku kwietnia 2015 roku. Był wówczas kandydatem na prezydenta RP. Wziął udział w Ogólnopolskiej Konwencji Patriotycznej w Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" w Zamościu oraz spotkał się z Andrzejem Wnukiem, nowym wtedy prezydentem Hetmańskiego Grodu. Andrzej Duda miał także w ub. roku pojawić się (na zaproszenie ojców Bernardynów) na odpuście, który odbywał się w Radecznicy. Jednak wizytę w ostatniej chwili odwołał. 

– Mam nadzieję, że tak w Zamościu nie będzie. Widać, że funkcjonariusze solennie ćwiczą wszystkie elementy uroczystości np. musztrę. Byłoby im przykro, gdyby prezydent RP jednak tego nie zobaczył – mówił w poniedziałek (15 maja) mieszkaniec Zamościa, który przyglądał się próbom odbywającym się na Rynku Wielkim.

Inny mieszkaniec Zamościa zauważył także coś innego. 

– Ile w tej Straży Granicznej jest pięknych kobiet! Oni je jakoś dobierają czy jak? – dziwił się jeden z miejscowych mężczyzn. – Gdybym był przez takie funkcjonariuszki zatrzymany... nie miałbym nic przeciwko temu. 

Więcej o planowanej na wtorek wizycie Andrzeja Dudy w Zamościu w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.

Bogdan Nowak
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791) 
jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe