Komunii nastał czas

Komunii nastał czas
To najważniejsze wydarzenie w życiu trzecioklasistów. Niektóre z 9- i 10-latków z wyprzedzeniem bardzo je przeżywają, inne skupiają się na prezentach, które dostaną. W diecezji zamojsko-lubaczowskiej rozpoczyna się sezon Pierwszych Komunii Świętych.

W środę (3 maja) taka uroczystość odbędzie się w Miączynie. – U nas to tradycja, że Pierwsza Komunia Święta odbywa się właśnie 3 maja – powiedziała nam jedna z mam. – Nie ma niespodzianek, wszyscy wiedzą z wyprzedzeniem, na kiedy rezerwować miejsce na przyjęcie albo brać wolne.

W domu albo pubie

Od niedzieli (7 maja) komunie ruszą na dobre. W małych miejscowościach uroczysty obiad organizuje się w domu, ale w miastach to dziś rzadkość. – Terminy zostały "zaklepane" w zeszłym roku – powiedział nam Damian Poterucha, właściciel Restauracji Renesans w Zamościu, gdzie na trzech salach może łącznie świętować 130 osób. – Na przyszły rok nie mamy już wolnych miejsc.

Za obiad w restauracji czy pubie trzeba zapłacić od 100 do 130 zł. – Na 50 mkw. w bloku nie było szans na zorganizowanie przyjęcia dla 30 osób – mówi pani Małgorzata, która w jednej z podzamojskich restauracji będzie świętować 21 maja komunię wraz ze swoją 10-letnią córką oraz zaproszonymi gośćmi. – Trzeba zapłacić, ale nic mnie nie obchodzi organizacja przyjęcia, gotowanie i sprzątanie.

Restauratorzy gwarantują dania gorące, przystawki i desery. Alkohol może się pojawić na stole za przyzwoleniem rodziców. Przeważnie symbolicznie podawane jest wino i piwo. Ale są też tacy, którzy decydują się na mocniejsze trunki.

Za uroczysty obiad w restauracji dla 30 osób trzeba zapłacić od 3 do 3,9 tys. zł. Kolejne kilkaset złotych trzeba wyłożyć za tort, ciastka, owoce i alkohol. Kosztuje też uszycie alby. Dziewczynkom należy kupić dodatkowo pantofelki, pelerynkę, wianuszek, rękawiczki i torebkę, a chłopcom buty, spodnie i koszulę... Do tego dochodzi opłata za zdjęcia z uroczystości (od 100 zł wzwyż).

Więcej w e-wydaniu i papierowym wydaniu Kroniki Tygodnia.

Leszek Wójtowicz
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Edi Ed
Edi Ed 19.05.2017, 09:54
Dzięki Bogu, ja swoim dzieciom oszczędziłem tego cyrku, ciężko było z najbliższą rodziną, ale się udało i chrzestni byli zadowoleni.
Ulka
Ulka 18.05.2017, 17:39
Spłukaliśmy się kompletnie. Obiad i rower i niby x-pulser Indiany żeby nie za drogo a mimo to.
mafko
mafko 19.05.2017, 22:06
akurat Indiany nie są takie tanie, niby marketowe ale osprzęt mają dobry i za niego trzeba zapłacić.

Pozostałe