Rozliczenie PIT 2017 ulga prorodzinna

  • 19.04.2017, 08:24 (aktualizacja 25.04.2017 12:26)
  • Admin Admin
Rozliczenie PIT 2017 ulga prorodzinna
Tegoroczny gorący czas na rozliczenie z fiskusem w pełni. 2 maja 2017 roku mija ostateczny termin składania formularzy PIT 2016 i PIT online 2016 dla deklaracji PIT 36, PIT 36L, PIT 37, PIT 38 i PIT 39. Ministerstwo Finansów zachęca wszystkich podatników do wypełnienia PIT przez Internet i skorzystania z możliwości jakie daje urząd skarbowy online.

Na wielu dobrych portalach podatkowych można znaleźć darmowy program PIT do rozliczenia podatku i wysłania wypełnionego formularza do właściwego urzędu skarbowego drogą elektroniczną. Program pomoże w wyborze właściwej deklaracji podatkowej oraz podpowie, z jakich ulg można skorzystać w tym roku. Dobre programy oprócz tego że są darmowe i bezpieczne oraz łatwe w obsłudze, posiadają bazę wszystkich aktualnie obowiązujących PITów wraz załącznikami oraz dostęp do aktualnie obowiązujących przepisów podatkowych, w tym również ulg. Program wskazuje ulgi, o których czasami nie słyszeliśmy, np. ulgę dla osób oddających honorowo krew. Przy rocznym rozliczeniu podatku PIT, podatnicy  najczęściej korzystają z możliwości odliczenia ulgi na dzieci, inaczej zwanej również ulgą prorodzinną. Korzystając z ulgi na dzieci można wiele zaoszczędzić. Jej wysokość uzależniona jest od liczby dzieci pozostających  na utrzymaniu rodziców lub ich opiekunów prawnych. Ogólne zasady odpisywania przysługującej kwoty nie zmieniły się w tym roku  i obowiązują te same co w poprzednim roku.  

Komu przysługuje ulga na dzieci?

Rozliczenie PIT 2017 obejmujące ulgę prorodzinną przysługuje wszystkim rodzicom posiadającym władzę rodzicielską, opiekunom prawnym dziecka ustanowionym przez sąd, oraz rodzicom zastępczym, pod warunkiem, że dziecko z nimi zamieszkuje w jednym gospodarstwie domowym. A zatem z ulgi na dzieci wykazanej w PIT czy PIT online nie mogą korzystać rodzice pozbawieni władzy rodzicielskiej a także pozostali wymienieni wyżej opiekunowie,  w przypadku, gdy dziecko z nimi nie zamieszkuje. Z ulgi można skorzystać spełniając kolejne warunki.

Można z niej skorzystać, jeśli

  • dzieci nie osiągnęły jeszcze pełnoletności, czyli są małoletnie
  • otrzymują zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną (do ukończenia 25. roku życia)
  • są uczniami lub studentami i  w poprzednim roku ich dochód nie przekroczył 3089 zł. ( do dochodów nie wlicza się otrzymywanej renty)

Kto nie może skorzystać z ulgi prorodzinnej?

Jeśli rodzice lub dziecko prowadzą w danym roku podatkowym opodatkowaną liniowo działalność gospodarczą lub działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem, nie mają możliwości skorzystania z tego typu ulgi podatkowej. Ale w sytuacji, kiedy rodzice lub opiekunowie prawni dziecka uzyskują przychody z prowadzonej działalności gospodarczej oraz  dochody z innych źródeł (umowa o pracę, emerytura, renta), które rozliczają na formularzu  PIT-37 to wtedy ulgę prorodzinną można wykazać w zeznaniu rocznym  PIT-37.

Na pierwszą dwójkę dzieci roczna ulga wynosi: po 1112,04, na trzecie dziecko: 2000,04 zł, na czwarte i każde kolejne po 2700 zł. Kwota ulgi nie zależy od wysokości dochodów rodziców dziecka.

Jeśli mamy  czworo dzieci,to bez względu na to , ile zarabiamy,  możemy odpisać aż 6924,12 zł. Ważne! Do liczby dzieci są wliczane tylko te dzieci, na które przysługuje ulga.

Artykuł powstał we współpracy z dobrym portalem podatkowym PITax.pl Łatwe podatki, oferującym nie tylko możliwość bezpłatnego rozliczenia podatku PIT, ale także dostęp do ogromnej bazy wiedzy podatkowej i pomocy ze strony zespołu doświadczonych ekspertów i doradców podatkowych.

Program PIT od PITax.pl Łatwe podatki dzięki współpracy z Instytutem Wsparcia Organizacji Pozarządowych udostępniany jest nieodpłatnie organizacjom pozarządowym w celu wsparcia w zbiórce 1% podatku dochodowego na ich rzecz. Zapraszamy do przekazania 1% podatku na wybraną przez siebie organizację.

 

Artykuł sponsorowany

Admin Admin
Podziel się:
 

Pozostałe