Zamość: Gdzie przeprowadzi się I LO?

  • 18.04.2017, 05:57
  • Bogdan Nowak
Zamość: Gdzie przeprowadzi się I LO? Bogdan Nowak
O planowanej, czasowej przeprowadzce zamojskiego I Liceum Ogólnokształcącego mówi się w Zamościu od tygodni. Rozważane są aż cztery ewentualne siedziby dla tej szkoły. Jedna z nich to dawny pałac rodziny Zamoyskich przy ul. Akademickiej. Czy tam w końcu trafi I LO? To niewykluczone.

Wieść o planowanym remoncie budynku dawnej Akademii Zamojskiej wcale mnie nie ucieszyła. Tam działa teraz I Liceum Ogólnokształcące, do którego uczęszcza moja córka. Wiadomo było, że szkoła będzie musiała się na czas remontu wyprowadzić – mówi pani Anna (nazwisko do wiadomości redakcji), mama licealistki z I LO. – I wtedy pojawiło się pytanie co dalej?

Aura dawnej akademii 

To pytanie od kilku tygodni zadają sobie nie tylko rodzice setek uczniów I LO w Zamościu. Bo wieść o planowanym remoncie dawnego gmachu Akademii Zamojskiej pojawiła się jeszcze pod koniec stycznia. Jak tłumaczył nam Tomasz Kossowski, dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta i Funduszy Zewnętrznych zamojskiego Urzędu Miasta, planowana renowacja będzie bardzo trudna. Dlaczego? Potężny gmach dawnej Akademii Zamojskiej oraz jej obszerny dziedziniec był dotychczas słabo przebadany przez archeologów i historyków sztuki (kto wie jakie kryją się tam niespodzianki?).

Trudne będą też prace remontowe, renowacyjne, instalacyjne i wykończeniowe. Obejmą one obszerne poddasze dawnej Akademii (powstaną pomieszczenia użytkowe: będą tam m.in. organizowane wystawy). Zostanie ono w całości przebudowane, dzięki czemu odtworzony zostanie "pierwotny gabaryt obiektu". Odnowione zostaną także pomieszczenia na parterze zabytkowego obiektu oraz klatki schodowe i kanały techniczne. Całkowity koszt tej inwestycji to ponad 41 mln 546 tys. zł. Z tego ok. 24 mln zł to unijna dotacja. 

Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Bogdan Nowak
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe