Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 01:18
Reklama

Tomaszów Lub.: Od Tomasza Zamoyskiego po katastrofę smoleńską. Co znajdzie się na Kolumnach Pamięci

Już wiadomo, jakie postaci i jakie wydarzenia będą eksponowane na Kolumnach Pamięci, które staną przy tomaszowskim sanktuarium. Można
Tomaszów Lub.: Od Tomasza Zamoyskiego po katastrofę smoleńską. Co znajdzie się na Kolumnach Pamięci

Konkurs, w ramach którego dokonano wyboru pierwszych propozycji został ogłoszony przez burmistrza Tomasza Lubelskiego, proboszcza parafii pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny i dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Tomasza Zamoyskiego.

Dotąd przy tomaszowskim sanktuarium ustawiono dwie Kolumny Pamięci. Jedna jest poświęcona 1050 rocznicy Chrztu Polski, druga - 395 rocznicy lokacji miasta.

W sumie w Tomaszowie ma stanąć 20 takich kolumn. Już wiadomo, co i kogo będzie upamiętniało 10 z nich. Wyboru dokonano na podstawie zgłoszeń mieszkańców miasta, którzy mieli wskazać najważniejsze ich zdaniem postaci i wydarzenia nie tylko z historii Tomaszowa Lubelskiego, ale całego kraju.

I tak wiadomo, że Kolumny Pamięci poświęcone zostaną m.in.: Tomaszowi Zamoyskiemu, założycielowi miasta. także erygowaniu parafii i budowie kościoła Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. Swoją kolumnę będzie miał także ojciec Antoni od Świętego Ducha Wielhorski trynitarz, autor modlitw do Matki Bożej Tomaszowskiej, jak również Zakon Przenajświętszej Trójcy – Trynitarzy w Tomaszowie Lubelskim.

Kolumny upamiętnią ponadto: przeniesienie cudownego obrazu Matki Bożej Tomaszowskiej do Sanktuarium w 1783 r., Krwawy Dzień w Tomaszowie Ordynackim z 1863 r., odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 r. Swoje kolumny mieć będą też Józef Piłsudski, który gościł w Tomaszowie Lubelskim w 1921 roku oraz generał Tadeusz Piskor, uczestnik Bitwy pod Tomaszowem 1939 r.

Oddzielne kolumny poświęcone zostaną ponadto Zbrodni Katyńskiej, Powstaniu Zamojskiemu, Janowi Leonowiczowi „Burcie”, członkowi AK, działacz WiN; regionaliście Januszowi Peterowi, Janowi Pawłowi II oraz katastrofie smoleńskiej.

Organizatorzy konkursu informują, że kolejne propozycje można składać do końca kwietnia. Należy je wysyłać na adres: [email protected] lub osobiście w bibliotece dla dorosłych (II piętro).


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
Reklama
Reklama