Powiat stawia na drogi

Powiat stawia na drogi
To budżet proinwestycyjny. Tak uważa starosta biłgorajski Marian Tokarski. Powiat stawia głównie na inwestycje drogowe. Za przyjęciem budżetu głosowało 15 radnych, 8 wstrzymało się od głosu.

Sesja budżetowa odbyła się 28 grudnia. Dochody szacowane są na poziomie 99,85 mln zł. – To jest budżet proinwestycyjny – uważa starosta Marian Tokarski. – Wydatki przekraczają 100 mln zł (mają wynieść 100,7 mln zł – przyp. red.), ale szacujemy, że w trakcie roku powinniśmy pozyskać środki zewnętrzne w wysokości ok. 50 mln zł. W ub.r. powstało 78 km nowych dywaników na naszych drogach. Chcielibyśmy tę dobrą tendencję utrzymać.

Budżet przewiduje ok. 800 tys. zł deficytu, który pokryty zostanie z kredytu bankowego. – Na dzień 1 stycznia 2017 r. zadłużenie powiatu wynosiło 14,6 mln zł, z czego 89 proc. to zobowiązania przyjęte po byłym SP ZOZ w Biłgoraju – informuje starosta biłgorajski.

Spłata zadłużenia potrwa do 2029 r.

Głównym źródłem dochodów budżetu mają być dotacje i subwencje, które stanowią 85 proc. wysokości budżetu. Najwyższe to subwencja oświatowa (32,7 mln zł), wyrównawcza (11,2 mln zł) i równoważąca (5,7 mln zł). – Mimo tak dużej subwencji oświatowej do zadań na tym polu będziemy musieli dopłacić około 1,5 mln zł – poinformował starosta.

Subwencja wyrównawcza zostanie przeznaczana na pomoc społeczną, PCPR i częściowo Zarząd Dróg Powiatowych. Subwencja równoważąca w całości przekazywana jest na zadania drogowe.

Jeśli chodzi o wydatki, to 85 proc. stanowią wydatki bieżące, a 15 proc. majątkowe (inwestycyjne). – Rozpoczynamy realizację projektów o wartości 70 mln zł, gdzie pozyskane środki zewnętrzne szacowane są na około 50 mln zł – powiedział Marian Tokarski.

Do najważniejszych inwestycji należą inwestycje drogowe współfinansowane z rządowego programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej. To droga Obsza – Zamch, Krzeszów – Dąbrówka, Księżpol – Jedlinki, ulice Sitarska i 400-Lecia, Poniatowskiego i Kwiatowa w Biłgoraju. Powiat wspólnie z miastem Biłgoraj chce przystąpić też do realizacji przebudowy ul. Dąbrowskiego, Batalionów Chłopskich oraz Różnówka Stawy.

W ramach programu leśno-samorządowego planowana jest przebudowa 4 km drogi między Aleksandrowem a Szostakami oraz 3 km drogi na odcinku Tereszpol – Smólsko. W planach jest także przebudowa drogi Borowina – Hamernia. Na inwestycje drogowe powiat chce wydatkować 15,5 mln zł (łącznie na utrzymanie infrastruktury drogowej zabezpieczono w budżecie 19,3 mln zł).

Więcej w e-wydaniu i papierowym wydaniu Kroniki Tygodnia.

Leszek Wójtowicz
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe