Apostoł i mistrz fotografii

  • 8.01.2017, 08:19 (aktualizacja 04.01.2017 14:00)
  • bn
Apostoł i mistrz fotografii archiwum
"Byle kto nie mógł sięgać po zawód fotografa" – pisał Jan Bułhak w tekście o pionierach XIX-wiecznej, polskiej "sztuki malowania światłem". – "Aspirowali doń ludzie o wyrobionym poczuciu malowniczości i plastyczności, ludzie umiejący rysować i malować, mający nieraz ze sobą dyplomy czy studia jakiejś uczelni artystycznej, a przynajmniej gruntownie przygotowanie przez nabytą ogładę artystyczną".

Zdaniem Jana Bułhaka, to właśnie takim umiejętnościom, smakowi i walorom osobistym tych niezwykłych ludzi, polska fotografia została wówczas dostrzeżona na arenie międzynarodowej (np. na wystawie paryskiej w 1855 r.). Polscy twórcy zdobyli także wiele medali na ważnych ekspozycjach w Europie i Ameryce. 
Jan Bułhak poszedł w ich ślady. Efekty jego pracy były niezwykłe. Można je ostatnio oglądać w Zamojskim Domu Kultury. 

Więcej na ten temat w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia. 

bn
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791) 
jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe