Zmarł prof. Jerzy Kowalczyk. Dzisiaj odbył się pogrzeb

  • 12.10.2018, 16:35
  • ak
Zmarł prof. Jerzy Kowalczyk. Dzisiaj odbył się pogrzeb Fot. Muzeum Zamojskie/Archiwum
Nie żyje profesor Jerzy Kowalczyk, wybitny badacz dziejów Zamościa. Jego pogrzeb odbył się dzisiaj (12 października) w kościele parafialnym pw. Św. Jakuba przy Placu Narutowicza w Warszawie.

Jerzy Antoni Kowalczyk urodził się w 1930 roku w Goraju. Zmarł w zeszłym tygodniu. Był historykiem sztuki, profesorem doktorem habilitowanym specjalizującym się w historii sztuki nowożytnej i badacz dziejów Zamościa, za co m.in. w 2013 roku został uhonorowany pamiątkową tablicą w Alei Sław na ul. Grodzkiej.

Studiował w Sekcji Historii Sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, a następnie na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie w 1955 ukończył studia z zakresu historii sztuki. Pracował w Instytucie Historii Sztuki UW, w 1963 doktoryzował się na podstawie pracy "Kolegiata w Zamościu", habilitował się w 1971 roku.

Specjalizował się w polskiej sztuce nowoczesnej i jej związkach ze sztuką włoską, a także w dziejach Zamościa, rodu Zamoyskich i katedry w Zamościu. Był honorowym członkiem Koła Przewodników PTTK i członkiem Rady Programowej Muzeum Zamojskiego, z którym współpracował od lat 60. XX wieku.

Mieszkał i pracował w Warszawie. Zmarł 4 października tego roku.

ak
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Możliwość komentowania została wyłączona w związku z ciszą wyborczą

Pozostałe